Torsdag afslørede Tipsbladet, at Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har do domme for økonomisk kriminalitet bag sig, og at han har begået bedrageri og skatteunddragelse for millioner af dollars.
Han betalte blandt andet en bøde på 2,7 millioner kroner for den første af sine domme, men han også sad i fængsel. Det viser et nyt retsdokument, som Tipsbladet er kommet i besiddelse af.
Her fremgår det, at Wallace i maj 2013 blev idømt 27 måneders fængsel for sin rolle i en sag, hvor han blev dømt for at bedrage en række kunder gennem sit firma og siden lyve og fabrikere falsk dokumenter til den myndighed, der førte opsyn med branchen.
I et interview med Tipsbladet forsikrede Joshua Wallace, at han har forandret sig, siden han slog ind på sin kriminelle løbebane.
– Det, jeg har sagt til klubben og fansene og andre journalister i Danmark, er, at ja, jeg har haft nogle dårlige situationer tidligere. Det her er alt sammen fra samme tidsperiode, begge de her to situationer (hans to domme i USA, red.). Jeg har taget det fulde ansvar for de fejl, jeg har begået, og er kommet videre.
– Det er længe siden. Det var noget, jeg gjorde, som jeg ikke nødvendigvis er stolt over, men også noget, jeg ikke viger væk fra. Det skete, og jeg er gået gennem processen med at betale prisen for det og rette op på det og er kommet videre, sagde han.
Også Wallace’ medejer i Fremad Amager, Richard Finger, har siddet i fængsel på baggrund af bedrageri. Det gik blandt andet ud over hans egen familie og venner, hvilket du kan læse om her.
Derudover er en ekspert kritisk over for, at Fremad Amagers nye ejere har placeret selskabet bag klubben i den amerikanske delstat Nevada. Det er nemlig et af verdens værste skattely.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
INTERVIEW
