Nye oplysninger: Dansk klubejer sad i fængsel

Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har også siddet i fængsel for økonomisk kriminalitet ligesom klubbens anden medejer.



Torsdag afslørede Tipsbladet, at Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har do domme for økonomisk kriminalitet bag sig, og at han har begået bedrageri og skatteunddragelse for millioner af dollars.

Han betalte blandt andet en bøde på 2,7 millioner kroner for den første af sine domme, men han også sad i fængsel. Det viser et nyt retsdokument, som Tipsbladet er kommet i besiddelse af.

Her fremgår det, at Wallace i maj 2013 blev idømt 27 måneders fængsel for sin rolle i en sag, hvor han blev dømt for at bedrage en række kunder gennem sit firma og siden lyve og fabrikere falsk dokumenter til den myndighed, der førte opsyn med branchen.

Læs mere om sagen her.

I et interview med Tipsbladet forsikrede Joshua Wallace, at han har forandret sig, siden han slog ind på sin kriminelle løbebane. 

– Det, jeg har sagt til klubben og fansene og andre journalister i Danmark, er, at ja, jeg har haft nogle dårlige situationer tidligere. Det her er alt sammen fra samme tidsperiode, begge de her to situationer (hans to domme i USA, red.). Jeg har taget det fulde ansvar for de fejl, jeg har begået, og er kommet videre.

– Det er længe siden. Det var noget, jeg gjorde, som jeg ikke nødvendigvis er stolt over, men også noget, jeg ikke viger væk fra. Det skete, og jeg er gået gennem processen med at betale prisen for det og rette op på det og er kommet videre, sagde han.

Også Wallace’ medejer i Fremad Amager, Richard Finger, har siddet i fængsel på baggrund af bedrageri. Det gik blandt andet ud over hans egen familie og venner, hvilket du kan læse om her.

Derudover er en ekspert kritisk over for, at Fremad Amagers nye ejere har placeret selskabet bag klubben i den amerikanske delstat Nevada. Det er nemlig et af verdens værste skattely.

Den historie kan du læse her.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Kovending? Nyt om Kasper Schmeichel

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs