Nye oplysninger: Dansk klubejer sad i fængsel

Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har også siddet i fængsel for økonomisk kriminalitet ligesom klubbens anden medejer.



Torsdag afslørede Tipsbladet, at Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har do domme for økonomisk kriminalitet bag sig, og at han har begået bedrageri og skatteunddragelse for millioner af dollars.

Han betalte blandt andet en bøde på 2,7 millioner kroner for den første af sine domme, men han også sad i fængsel. Det viser et nyt retsdokument, som Tipsbladet er kommet i besiddelse af.

Her fremgår det, at Wallace i maj 2013 blev idømt 27 måneders fængsel for sin rolle i en sag, hvor han blev dømt for at bedrage en række kunder gennem sit firma og siden lyve og fabrikere falsk dokumenter til den myndighed, der førte opsyn med branchen.

Læs mere om sagen her.

I et interview med Tipsbladet forsikrede Joshua Wallace, at han har forandret sig, siden han slog ind på sin kriminelle løbebane. 

– Det, jeg har sagt til klubben og fansene og andre journalister i Danmark, er, at ja, jeg har haft nogle dårlige situationer tidligere. Det her er alt sammen fra samme tidsperiode, begge de her to situationer (hans to domme i USA, red.). Jeg har taget det fulde ansvar for de fejl, jeg har begået, og er kommet videre.

– Det er længe siden. Det var noget, jeg gjorde, som jeg ikke nødvendigvis er stolt over, men også noget, jeg ikke viger væk fra. Det skete, og jeg er gået gennem processen med at betale prisen for det og rette op på det og er kommet videre, sagde han.

Også Wallace’ medejer i Fremad Amager, Richard Finger, har siddet i fængsel på baggrund af bedrageri. Det gik blandt andet ud over hans egen familie og venner, hvilket du kan læse om her.

Derudover er en ekspert kritisk over for, at Fremad Amagers nye ejere har placeret selskabet bag klubben i den amerikanske delstat Nevada. Det er nemlig et af verdens værste skattely.

Den historie kan du læse her.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Ny kæmpeklub er interesseret

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

GOG buldrer forbi bundhold

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Vanvid! Vinder 9-1

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Danske tenniskvinder rykker ned

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Superliga-profil får trænerlicens

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Vanvittige scener i Parken!