Nye oplysninger: Dansk klubejer sad i fængsel

Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har også siddet i fængsel for økonomisk kriminalitet ligesom klubbens anden medejer.



Torsdag afslørede Tipsbladet, at Fremad Amagers nye ejer, Joshua Wallace, har do domme for økonomisk kriminalitet bag sig, og at han har begået bedrageri og skatteunddragelse for millioner af dollars.

Han betalte blandt andet en bøde på 2,7 millioner kroner for den første af sine domme, men han også sad i fængsel. Det viser et nyt retsdokument, som Tipsbladet er kommet i besiddelse af.

Her fremgår det, at Wallace i maj 2013 blev idømt 27 måneders fængsel for sin rolle i en sag, hvor han blev dømt for at bedrage en række kunder gennem sit firma og siden lyve og fabrikere falsk dokumenter til den myndighed, der førte opsyn med branchen.

Læs mere om sagen her.

I et interview med Tipsbladet forsikrede Joshua Wallace, at han har forandret sig, siden han slog ind på sin kriminelle løbebane. 

– Det, jeg har sagt til klubben og fansene og andre journalister i Danmark, er, at ja, jeg har haft nogle dårlige situationer tidligere. Det her er alt sammen fra samme tidsperiode, begge de her to situationer (hans to domme i USA, red.). Jeg har taget det fulde ansvar for de fejl, jeg har begået, og er kommet videre.

– Det er længe siden. Det var noget, jeg gjorde, som jeg ikke nødvendigvis er stolt over, men også noget, jeg ikke viger væk fra. Det skete, og jeg er gået gennem processen med at betale prisen for det og rette op på det og er kommet videre, sagde han.

Også Wallace’ medejer i Fremad Amager, Richard Finger, har siddet i fængsel på baggrund af bedrageri. Det gik blandt andet ud over hans egen familie og venner, hvilket du kan læse om her.

Derudover er en ekspert kritisk over for, at Fremad Amagers nye ejere har placeret selskabet bag klubben i den amerikanske delstat Nevada. Det er nemlig et af verdens værste skattely.

Den historie kan du læse her.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han tager hjem fra VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Overraskende melding om Oliver Christensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien