Restriktioner kan medføre kaos i Vendsyssel FF

Vendsyssel FF kan blive meget hårdt ramt af de nye restriktioner i Nordjylland. De fleste spillere bor i Aalborg Kommune og kan derfor ikke passe deres arbejde.



Borgerne i en række nordjyske kommuner skal så vidt det overhovedet er muligt holde sig inden for kommunegrænserne, det oplyser Ulla Vestergaard, der er borgmester i Thisted, til Nordjyske.

Restriktionerne sker på baggrund af smitten mellem mink og mennesker, som blev belyst af regeringen og myndighederne på et pressemøde onsdag. 

De lukkede grænser gælder i syv nordjyske kommuner, herunder Hjørring Kommune, og det rammer 1. divisionsklubben Vendsyssel FF benhårdt. Klubbens hjemmebane og træningsanlæg ligger i Hjørring Kommune, men kun en lille håndfuld i spillertruppen bor i kommunen – de resterende bor i Aalborg Kommune.

Dermed må de mange spillere, der bor i Aalborg Kommune, altså ikke umiddelbart tage til Hjørring og passe deres arbejde, da de ikke må krydse kommunegrænsen.

Lasse Stensgaard, der er cheftræner i Vendsyssel FF, bor selv i Aalborg Kommune, så heller ikke han kan tage til Hjørring. Som alle andre afventer han lige nu situationen, indtil der er klarhed over alle restriktioner, og hvad de konkret medfører.

Læs også:Dansk Horsens-spiller tilbudt albansk pas: Det er meget overvældende

Han medgiver, at situationen nu og her ser ret håbløs ud på papiret, da de nye restriktioner står til at gælde i fire uger fra i morgen, fredag. 

– Det er mega pudsigt. Jeg sidder ved min computer og venter på, at vi får en officiel melding fra Divisionsforeningen. Lige nu vil det være ren Jeopardy, hvis jeg skal sige noget om, hvad det får af betydning, men det er da rigtigt, at det umiddelbart ser meget vanskeligt ud det hele, siger Lasse Stensgaard til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi må se, om vi kan løse det på en eller anden måde, men situationen er jo alvorlig her i Nordjylland, og fodbold er ikke det vigtigste. 

Vendsyssel FF har en hjemmekamp mod Esbjerg fB i kalenderen på søndag. Den gætter cheftræneren på hænger i en meget tynd tråd.

– Min tanke er da, at den bliver aflyst. Esbjerg må næppe rejse ind i Hjørring Kommune. Men vi må se, hvad der sker. Jeg afventer fortsat en officiel melding, siger Vendsyssel-træneren.

Læs også:Jon Dahl Tomasson har fået coronavirus

Den officielle melding skal komme fra Divisionsforeningen, som administrerer de tre bedste rækker i landet.

Her kan man foreløbig ikke sige så meget.

– Der ikke meldt noget ud. Vi forholder os ikke til spekulationer. Vi vil alene forholde os til officielle udmeldinger, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, i et skriftligt svar til tipsbladet.dk.

Tipsbladet.dk arbejder på at få en kommentar fra de øvrige klubber i Nordjylland. 

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:AC Horsens-spiller efter to røde kort: Jeg laver laver intet om
Læs også:Midtstopper overvejer forlængelse i Hobro: Det kan jeg bestemt godt se




Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer




LIVE

LIVE: Startopstillingerne er klar

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Storklub lurer på Superliga-profil

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Storroser dansk super-talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Har ondt af Steve Cooper

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’