Restriktioner kan medføre kaos i Vendsyssel FF

Vendsyssel FF kan blive meget hårdt ramt af de nye restriktioner i Nordjylland. De fleste spillere bor i Aalborg Kommune og kan derfor ikke passe deres arbejde.



Borgerne i en række nordjyske kommuner skal så vidt det overhovedet er muligt holde sig inden for kommunegrænserne, det oplyser Ulla Vestergaard, der er borgmester i Thisted, til Nordjyske.

Restriktionerne sker på baggrund af smitten mellem mink og mennesker, som blev belyst af regeringen og myndighederne på et pressemøde onsdag. 

De lukkede grænser gælder i syv nordjyske kommuner, herunder Hjørring Kommune, og det rammer 1. divisionsklubben Vendsyssel FF benhårdt. Klubbens hjemmebane og træningsanlæg ligger i Hjørring Kommune, men kun en lille håndfuld i spillertruppen bor i kommunen – de resterende bor i Aalborg Kommune.

Dermed må de mange spillere, der bor i Aalborg Kommune, altså ikke umiddelbart tage til Hjørring og passe deres arbejde, da de ikke må krydse kommunegrænsen.

Lasse Stensgaard, der er cheftræner i Vendsyssel FF, bor selv i Aalborg Kommune, så heller ikke han kan tage til Hjørring. Som alle andre afventer han lige nu situationen, indtil der er klarhed over alle restriktioner, og hvad de konkret medfører.

Læs også:Dansk Horsens-spiller tilbudt albansk pas: Det er meget overvældende

Han medgiver, at situationen nu og her ser ret håbløs ud på papiret, da de nye restriktioner står til at gælde i fire uger fra i morgen, fredag. 

– Det er mega pudsigt. Jeg sidder ved min computer og venter på, at vi får en officiel melding fra Divisionsforeningen. Lige nu vil det være ren Jeopardy, hvis jeg skal sige noget om, hvad det får af betydning, men det er da rigtigt, at det umiddelbart ser meget vanskeligt ud det hele, siger Lasse Stensgaard til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi må se, om vi kan løse det på en eller anden måde, men situationen er jo alvorlig her i Nordjylland, og fodbold er ikke det vigtigste. 

Vendsyssel FF har en hjemmekamp mod Esbjerg fB i kalenderen på søndag. Den gætter cheftræneren på hænger i en meget tynd tråd.

– Min tanke er da, at den bliver aflyst. Esbjerg må næppe rejse ind i Hjørring Kommune. Men vi må se, hvad der sker. Jeg afventer fortsat en officiel melding, siger Vendsyssel-træneren.

Læs også:Jon Dahl Tomasson har fået coronavirus

Den officielle melding skal komme fra Divisionsforeningen, som administrerer de tre bedste rækker i landet.

Her kan man foreløbig ikke sige så meget.

– Der ikke meldt noget ud. Vi forholder os ikke til spekulationer. Vi vil alene forholde os til officielle udmeldinger, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, i et skriftligt svar til tipsbladet.dk.

Tipsbladet.dk arbejder på at få en kommentar fra de øvrige klubber i Nordjylland. 

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:AC Horsens-spiller efter to røde kort: Jeg laver laver intet om
Læs også:Midtstopper overvejer forlængelse i Hobro: Det kan jeg bestemt godt se




Chido Obi var ustyrlig




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Salah strålede for Liverpool

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

For første gang siden 1999!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

‘Jeg skammer mig’

Stort Brøndby-boost

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Præsenterer Thomas Franks afløser

Danmark indleder med et brag mod Norge

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kryds i H.C. Andersens hjemby

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland