Restriktioner kan medføre kaos i Vendsyssel FF

Vendsyssel FF kan blive meget hårdt ramt af de nye restriktioner i Nordjylland. De fleste spillere bor i Aalborg Kommune og kan derfor ikke passe deres arbejde.



Borgerne i en række nordjyske kommuner skal så vidt det overhovedet er muligt holde sig inden for kommunegrænserne, det oplyser Ulla Vestergaard, der er borgmester i Thisted, til Nordjyske.

Restriktionerne sker på baggrund af smitten mellem mink og mennesker, som blev belyst af regeringen og myndighederne på et pressemøde onsdag. 

De lukkede grænser gælder i syv nordjyske kommuner, herunder Hjørring Kommune, og det rammer 1. divisionsklubben Vendsyssel FF benhårdt. Klubbens hjemmebane og træningsanlæg ligger i Hjørring Kommune, men kun en lille håndfuld i spillertruppen bor i kommunen – de resterende bor i Aalborg Kommune.

Dermed må de mange spillere, der bor i Aalborg Kommune, altså ikke umiddelbart tage til Hjørring og passe deres arbejde, da de ikke må krydse kommunegrænsen.

Lasse Stensgaard, der er cheftræner i Vendsyssel FF, bor selv i Aalborg Kommune, så heller ikke han kan tage til Hjørring. Som alle andre afventer han lige nu situationen, indtil der er klarhed over alle restriktioner, og hvad de konkret medfører.

Læs også:Dansk Horsens-spiller tilbudt albansk pas: Det er meget overvældende

Han medgiver, at situationen nu og her ser ret håbløs ud på papiret, da de nye restriktioner står til at gælde i fire uger fra i morgen, fredag. 

– Det er mega pudsigt. Jeg sidder ved min computer og venter på, at vi får en officiel melding fra Divisionsforeningen. Lige nu vil det være ren Jeopardy, hvis jeg skal sige noget om, hvad det får af betydning, men det er da rigtigt, at det umiddelbart ser meget vanskeligt ud det hele, siger Lasse Stensgaard til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi må se, om vi kan løse det på en eller anden måde, men situationen er jo alvorlig her i Nordjylland, og fodbold er ikke det vigtigste. 

Vendsyssel FF har en hjemmekamp mod Esbjerg fB i kalenderen på søndag. Den gætter cheftræneren på hænger i en meget tynd tråd.

– Min tanke er da, at den bliver aflyst. Esbjerg må næppe rejse ind i Hjørring Kommune. Men vi må se, hvad der sker. Jeg afventer fortsat en officiel melding, siger Vendsyssel-træneren.

Læs også:Jon Dahl Tomasson har fået coronavirus

Den officielle melding skal komme fra Divisionsforeningen, som administrerer de tre bedste rækker i landet.

Her kan man foreløbig ikke sige så meget.

– Der ikke meldt noget ud. Vi forholder os ikke til spekulationer. Vi vil alene forholde os til officielle udmeldinger, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, i et skriftligt svar til tipsbladet.dk.

Tipsbladet.dk arbejder på at få en kommentar fra de øvrige klubber i Nordjylland. 

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København
Læs også:AC Horsens-spiller efter to røde kort: Jeg laver laver intet om
Læs også:Midtstopper overvejer forlængelse i Hobro: Det kan jeg bestemt godt se


Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FC København-handling går verden rundt 

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Endelig er der godt nyt!

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Brøndby IF – FC Fredericia

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering