Svingdøren i Fremad Amager kommer til at køre i høj fart til januar. Klubben forventer at handle en række spillere, både fordi den trænger til forstærkninger, og fordi den tidligere ejer tager nogle af de nuværende spillere med sig, fortæller den nye ejer til Radio 4-programmet ‘4 på foden’.
Den tidligere ejer, Anton Zingarevich, råder nemlig over flere klubber, herunder Botev Plovdiv i Bulgarien og FDC Vista i Rusland. Der har gennem de seneste år været stor udveksling af spillere og trænere mellem de to østeuroæiske klubber og Fremad Amager.
På vej ud ad døren har Zingarevich sikret sig, at han kan tage nogle af de spillere, han har flyttet mellem sine klubber, med sig videre.
– Alle er nødt til at forstå, at det her transfervindue og den tid, vi er i lige nu, kommer til at være meget mere aktiv, end klubben normalt vil fungere, hvad angår langsigtet planlægning og kontinuitet og den slags.
– Det er, fordi vi er i en ejerskabsovergang, og en stor del af det og en del af købsaftalen med den tidligere ejer har noget at gøre med det her transfervindue. Der er to aspekter i det: Nogle af spillerne skal med Anton for at være ærlig, og det var en del af handlen.
– Vi er også nødt til at blive bedre som hold, så vi kan blive i ligaen. Så der kommer en stor udskiftning blandt spillerne i det her transfervindue, siger den nye ejer, Joshua Wallace, til ‘4 på foden’.
Han sætter ikke navn på hvilke spillere, men intet mindre end ni mand i truppen er enten lejet ud fra Botev, er kommet til Fremad Amager fra Vista eller fra Vistas ghanesiske samarbejdsklub, Cheetah FC:
Francis Danso, Obinna Awara, David Anane Martin, Moses Candidus, Salisu Abdullahi, Emmanuel Bio, Matias Farias, Momo Fanyé Touré og Anwar Elyounoussi.
Wallace kom i fokus i sidste uge, da Tipsbladet afslørede, at han er dømt for bedrageri med millioner af dollars og har erkendt sin skyld i to forskellige sager i det amerikanske retssystem.
Derudover har hans medejer, Richard Finger, også en fængselsdom for millionbedrageri bag sig.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby