Sælger dansk klub – og tager flere spillere med

En række spillere forlader Fremad Amager til januar og følger med den tidligere ejer. Det var en del af den handel, der sendte klubben på nye hænder.



Svingdøren i Fremad Amager kommer til at køre i høj fart til januar. Klubben forventer at handle en række spillere, både fordi den trænger til forstærkninger, og fordi den tidligere ejer tager nogle af de nuværende spillere med sig, fortæller den nye ejer til Radio 4-programmet ‘4 på foden’.

Den tidligere ejer, Anton Zingarevich, råder nemlig over flere klubber, herunder Botev Plovdiv i Bulgarien og FDC Vista i Rusland. Der har gennem de seneste år været stor udveksling af spillere og trænere mellem de to østeuroæiske klubber og Fremad Amager.

På vej ud ad døren har Zingarevich sikret sig, at han kan tage nogle af de spillere, han har flyttet mellem sine klubber, med sig videre.

– Alle er nødt til at forstå, at det her transfervindue og den tid, vi er i lige nu, kommer til at være meget mere aktiv, end klubben normalt vil fungere, hvad angår langsigtet planlægning og kontinuitet og den slags.

– Det er, fordi vi er i en ejerskabsovergang, og en stor del af det og en del af købsaftalen med den tidligere ejer har noget at gøre med det her transfervindue. Der er to aspekter i det: Nogle af spillerne skal med Anton for at være ærlig, og det var en del af handlen.

– Vi er også nødt til at blive bedre som hold, så vi kan blive i ligaen. Så der kommer en stor udskiftning blandt spillerne i det her transfervindue, siger den nye ejer, Joshua Wallace, til ‘4 på foden’.

Han sætter ikke navn på hvilke spillere, men intet mindre end ni mand i truppen er enten lejet ud fra Botev, er kommet til Fremad Amager fra Vista eller fra Vistas ghanesiske samarbejdsklub, Cheetah FC: 

Francis Danso, Obinna Awara, David Anane Martin, Moses Candidus, Salisu Abdullahi, Emmanuel Bio, Matias Farias, Momo Fanyé Touré og Anwar Elyounoussi.

Wallace kom i fokus i sidste uge, da Tipsbladet afslørede, at han er dømt for bedrageri med millioner af dollars og har erkendt sin skyld i to forskellige sager i det amerikanske retssystem.

Derudover har hans medejer, Richard Finger, også en fængselsdom for millionbedrageri bag sig.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’