Svingdøren i Fremad Amager kommer til at køre i høj fart til januar. Klubben forventer at handle en række spillere, både fordi den trænger til forstærkninger, og fordi den tidligere ejer tager nogle af de nuværende spillere med sig, fortæller den nye ejer til Radio 4-programmet ‘4 på foden’.
Den tidligere ejer, Anton Zingarevich, råder nemlig over flere klubber, herunder Botev Plovdiv i Bulgarien og FDC Vista i Rusland. Der har gennem de seneste år været stor udveksling af spillere og trænere mellem de to østeuroæiske klubber og Fremad Amager.
På vej ud ad døren har Zingarevich sikret sig, at han kan tage nogle af de spillere, han har flyttet mellem sine klubber, med sig videre.
– Alle er nødt til at forstå, at det her transfervindue og den tid, vi er i lige nu, kommer til at være meget mere aktiv, end klubben normalt vil fungere, hvad angår langsigtet planlægning og kontinuitet og den slags.
– Det er, fordi vi er i en ejerskabsovergang, og en stor del af det og en del af købsaftalen med den tidligere ejer har noget at gøre med det her transfervindue. Der er to aspekter i det: Nogle af spillerne skal med Anton for at være ærlig, og det var en del af handlen.
– Vi er også nødt til at blive bedre som hold, så vi kan blive i ligaen. Så der kommer en stor udskiftning blandt spillerne i det her transfervindue, siger den nye ejer, Joshua Wallace, til ‘4 på foden’.
Han sætter ikke navn på hvilke spillere, men intet mindre end ni mand i truppen er enten lejet ud fra Botev, er kommet til Fremad Amager fra Vista eller fra Vistas ghanesiske samarbejdsklub, Cheetah FC:
Francis Danso, Obinna Awara, David Anane Martin, Moses Candidus, Salisu Abdullahi, Emmanuel Bio, Matias Farias, Momo Fanyé Touré og Anwar Elyounoussi.
Wallace kom i fokus i sidste uge, da Tipsbladet afslørede, at han er dømt for bedrageri med millioner af dollars og har erkendt sin skyld i to forskellige sager i det amerikanske retssystem.
Derudover har hans medejer, Richard Finger, også en fængselsdom for millionbedrageri bag sig.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Offentliggøres i dag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT