Sælger dansk klub – og tager flere spillere med

En række spillere forlader Fremad Amager til januar og følger med den tidligere ejer. Det var en del af den handel, der sendte klubben på nye hænder.



Svingdøren i Fremad Amager kommer til at køre i høj fart til januar. Klubben forventer at handle en række spillere, både fordi den trænger til forstærkninger, og fordi den tidligere ejer tager nogle af de nuværende spillere med sig, fortæller den nye ejer til Radio 4-programmet ‘4 på foden’.

Den tidligere ejer, Anton Zingarevich, råder nemlig over flere klubber, herunder Botev Plovdiv i Bulgarien og FDC Vista i Rusland. Der har gennem de seneste år været stor udveksling af spillere og trænere mellem de to østeuroæiske klubber og Fremad Amager.

På vej ud ad døren har Zingarevich sikret sig, at han kan tage nogle af de spillere, han har flyttet mellem sine klubber, med sig videre.

– Alle er nødt til at forstå, at det her transfervindue og den tid, vi er i lige nu, kommer til at være meget mere aktiv, end klubben normalt vil fungere, hvad angår langsigtet planlægning og kontinuitet og den slags.

– Det er, fordi vi er i en ejerskabsovergang, og en stor del af det og en del af købsaftalen med den tidligere ejer har noget at gøre med det her transfervindue. Der er to aspekter i det: Nogle af spillerne skal med Anton for at være ærlig, og det var en del af handlen.

– Vi er også nødt til at blive bedre som hold, så vi kan blive i ligaen. Så der kommer en stor udskiftning blandt spillerne i det her transfervindue, siger den nye ejer, Joshua Wallace, til ‘4 på foden’.

Han sætter ikke navn på hvilke spillere, men intet mindre end ni mand i truppen er enten lejet ud fra Botev, er kommet til Fremad Amager fra Vista eller fra Vistas ghanesiske samarbejdsklub, Cheetah FC: 

Francis Danso, Obinna Awara, David Anane Martin, Moses Candidus, Salisu Abdullahi, Emmanuel Bio, Matias Farias, Momo Fanyé Touré og Anwar Elyounoussi.

Wallace kom i fokus i sidste uge, da Tipsbladet afslørede, at han er dømt for bedrageri med millioner af dollars og har erkendt sin skyld i to forskellige sager i det amerikanske retssystem.

Derudover har hans medejer, Richard Finger, også en fængselsdom for millionbedrageri bag sig.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Målkarrigt i Cairo

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Crystal Palace vinder Conference League

Messi-statue fjernes



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!