Sælger dansk klub – og tager flere spillere med

En række spillere forlader Fremad Amager til januar og følger med den tidligere ejer. Det var en del af den handel, der sendte klubben på nye hænder.



Svingdøren i Fremad Amager kommer til at køre i høj fart til januar. Klubben forventer at handle en række spillere, både fordi den trænger til forstærkninger, og fordi den tidligere ejer tager nogle af de nuværende spillere med sig, fortæller den nye ejer til Radio 4-programmet ‘4 på foden’.

Den tidligere ejer, Anton Zingarevich, råder nemlig over flere klubber, herunder Botev Plovdiv i Bulgarien og FDC Vista i Rusland. Der har gennem de seneste år været stor udveksling af spillere og trænere mellem de to østeuroæiske klubber og Fremad Amager.

På vej ud ad døren har Zingarevich sikret sig, at han kan tage nogle af de spillere, han har flyttet mellem sine klubber, med sig videre.

– Alle er nødt til at forstå, at det her transfervindue og den tid, vi er i lige nu, kommer til at være meget mere aktiv, end klubben normalt vil fungere, hvad angår langsigtet planlægning og kontinuitet og den slags.

– Det er, fordi vi er i en ejerskabsovergang, og en stor del af det og en del af købsaftalen med den tidligere ejer har noget at gøre med det her transfervindue. Der er to aspekter i det: Nogle af spillerne skal med Anton for at være ærlig, og det var en del af handlen.

– Vi er også nødt til at blive bedre som hold, så vi kan blive i ligaen. Så der kommer en stor udskiftning blandt spillerne i det her transfervindue, siger den nye ejer, Joshua Wallace, til ‘4 på foden’.

Han sætter ikke navn på hvilke spillere, men intet mindre end ni mand i truppen er enten lejet ud fra Botev, er kommet til Fremad Amager fra Vista eller fra Vistas ghanesiske samarbejdsklub, Cheetah FC: 

Francis Danso, Obinna Awara, David Anane Martin, Moses Candidus, Salisu Abdullahi, Emmanuel Bio, Matias Farias, Momo Fanyé Touré og Anwar Elyounoussi.

Wallace kom i fokus i sidste uge, da Tipsbladet afslørede, at han er dømt for bedrageri med millioner af dollars og har erkendt sin skyld i to forskellige sager i det amerikanske retssystem.

Derudover har hans medejer, Richard Finger, også en fængselsdom for millionbedrageri bag sig.



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Lars Friis får ikke stort job

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Randers FC og OB spiller uafgjort

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Brøndby straffet – får stor bøde

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?