Skiftet glippede: Det har ikke været helt nemt

Forsvarsspilleren ærger sig over, at det ikke blev til en transfer denne sommer.



Den tidligere Superliga-spiller Mathias Haarup havde regnet med, at sommerens transfervindue ville byde på et klubskifte for ham. 

Men efter transfervinduets lukkedag kunne han fortsat se sig selv i Hobro, som ikke var blevet enige med de klubber, der sommeren over havde budt på forsvarsspilleren.

I interview med Nordjyske forklarer 25-årige Haarup, hvordan han har det, efter han kunne se sit skifte glippe. 

Her fortæller han blandt andet, at han selv forsøgte at presse på for at transferen kunne blive til noget. 

– Sådan er det jo nogle gange i fodboldens verden. Der kan ske meget fra dag til dag. Det har været lidt hårdt at skulle forholde sig løbende til den her situation. Jeg har jo også presset på for at finde en løsning, og det bliver man nødt til, men jeg kan også godt forstå, at Hobro ikke bare slipper mig, siger han ifølge Nordjyske

Yderligere erkender han, at det ikke altid var lige nemt at holde fokus på grønsværen, imens transfervinduet var åbent. 

– Det har ikke været helt nemt, for det har været en speciel situation for mig. Det har også været en lidt speciel oplevelse at skulle spille kampene, mens alt det her har stået på, men jeg føler, at jeg med en enkelt undtagelse har leveret gode præstationer, siger han. 

Ifølge Nordjyske nævner Mathias Haarup ikke den eksakte kamp, hvor han selv mener, at han faldt ud, men avisen gætter på, at han taler om hjemmekampen mod Lyngby den 14. august. 

Mathias Haarup har kontrakt med Hobro IK frem til sommeren 2022. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!