Det var i Sønderjyske, at karrieren startede for Andreas Oggesen, og nu er det i Sønderjyske, at karrieren skal fortsætte.
Midtbanespilleren har Sønderjyske hentet i Silkeborg IF, og han får en toårig aftale med klubben fra NordicBet Ligaen.
Andreas Oggesen spillede 65 kampe for Sønderjyske, inden han i 2016 skiftede til FC Fredericia.
For to sæsoner skiftede han på en fri transfer til Silkeborg IF. Her har han dog haft svært ved at få fast spilletid, og nu skifter den 29-årige midtbanemand altså videre.
Oggesen scorede bare en enkelt gang for Silkeborg IF – det var til gengæld i den tredjesidste kamp i sæsonen, hvor SIF vandt med 1-0 ude over AC Horsens.
– Vi er glade for, at vi igen skal se Andreas Oggesen i den lyseblå trøje. Han tog et klogt karrierevalg, da han som ung spiller forlod klubben i jagten på mere spilletid, og han har siden haft en flot karriere i FC Fredericia og Silkeborg IF. Nu kommer han tilbage med rutine og gode oplevelser, og vi glæder os til at se ham tilbage på Sydbank Park.
– Vi får i Oggesen en stærk, central midtbanespiller, der stadig har mange gode år i sig. Han kender klubben, han kender byen, og han kender NordicBet Ligaen, så vi forventer, at han hurtigt falder til og kan bidrage til holdet, siger sportsdirektør Esben Hansen til klubbens hjemmeside.
Oggesen ser frem til en frisk start.
– Jeg var glad, da Sønderjyske Fodbold kom på banen, for vi har begge et stort ønske om at spille i Superligaen, så det håber jeg selvfølgelig vil lykkes. Derudover glæder jeg mig til at blive en del af et nyt spændende projekt og blive en del af en trup, der vil kæmpe for at få Sønderjyske Fodbold tilbage i landets bedste række.
– Det er selvfølgelig lidt specielt at være tilbage i den klub, hvor jeg spillede ungdomsfodbold og sidenhen flere år på førsteholdet. Så nu glæder jeg mig bare til at komme i gang og til at møde fansene på stadion, siger Andreas Oggesen.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers vinder storsejr på 4-0
INTERVIEW
Hård lodtrækning: ‘Det bliver dejligt’
MEDIE
Dansk klub taler med David Nielsen og Riddersholm
NYHEDER
Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken
TOPNYHED
Stort medie præsenterer Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Her er status på FCK’s jagt på Asger Sørensen
Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer
LIVE
TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’
MEDIE
De har afgivet et bud på Victor Nelsson
NYHEDER
Dansker talte med Højlund inden transfer
FANKLUBBEN
De betaler prisen for dårlige transfervinduer
TOPNYHED
I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre
MEDIE
‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
NYHEDER
Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markant forstærkning får tre år i Vejle
NYHEDER
– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?
EKSKLUSIVT
Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark
MEDIE
Her er German Onugkhas nye klub
MEDIE
Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce
TRANSFER
På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt
Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From
MEDIE
‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara
NYHEDER
Afslører: Makienok deltager i realityprogram
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?
INTERVIEW