Viborg FF bliver lige straks en nigeriansk teenager rigere. Det siger spilleren i hvert fald selv. Ibrahim Said hedder han, og han kommer fra Dabo Babes Academy til den danske 1. divisionsklub. Ifølge eget udsagn havde han ellers mulighed for at komme til et par klubber, der er flere numre større end Viborg.
– Jeg havde tilbud fra Club Brugge og Basaksehir, men jeg ville ikke komme til at spille for de to klubber. Det er derfor, jeg valgte at spille i Danmark. Jeg ville tjene mange flere penge i Belgien og Tyrkiet, men min udvikling som spiller er vigtigere, siger Said til belgiske voetbalnieuws.be.
Læs også:Har ikke spillet i et år: Viborg forlænger med keepertalent
Også en koordinator ved Dabo Babes Academy bekræfter over for AllNigeriaSoccer.com, at den 18-årige kantspiller er på vej til Danmark. Ifølge Muzammil Dalhatu Yola, som koordinatoren hedder, er kontrakten på fire år faktisk allerede underskrevet. Said venter bare på at få godkendt sin arbejdstilladelse, så han kan rejse til Viborg.
Han betegner dog tilbuddene fra Club Brugge og Basaksehir som tilbud om prøvetræninger og ikke transfers.
– Club Brugge og Istanbul Basaksehir ville have ham til prøvetræning, før de tilbød ham en kontrakt, men han skulle ikke prøves af i Viborg, siger Muzammil Dalhatu Yola ifølge AllNigeriaSoccer.com.
Læs også:Viborg FF slog Skive efter målrig halvleg
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Viborg-direktør Morten Jensen. Han havde ingen kommentarer om Ibrahim Said.
Ifølge nigerianske medier har en række europæiske storklubber været interesseret i spilleren, der nogle steder kaldes “den nye Victor Moses” efter den nuværende Chelsea-spiller.
Foruden dén sammenligning er Ibrahim Said mest kendt for, at han scorede et hattrick for Nigeria mod Ecuador under U17-VM i fjor.
Læs også:EfB sikrede smal sejr med lynscoring – Viborg FF vandt målfest
Læs også:Officielt: Viborg forstærker defensiven med sydafrikaner
Læs også:Hobro og Viborg delte 1. Division-premiere
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
