Vejle og Hvidovre satte lørdag streg under deres meget kvalificerede bud på en plads i næste sæsons Superliga.
På udebane slog Vejle på to mål efter pausen Næstved 2-0, mens Hvidovre efter en drømmestart hjemme nedlagde Vendsyssel 3-1.
Det skete i 1. divisions 22. og sidste grundspilsrunde, hvor alle seks kampe blev afviklet sideløbende.
Modsat i Superligaens grundspil, der færdigspilles søndag eftermiddag, var spændingen i den næstbedste række begrænset. Allerede inden runden var de seks hold i henholdsvis op- og nedrykningsspil fundet.
Runden handlede således udelukkende om at hente point til slutspillene, og i oprykningsspillet starter Vejle med flest af alle. Efter tre sejre i træk har Vejle 50 point og topper sikkert rækken.
I en Vejle-domineret kamp åbnede angriberen German Onugkha i Næstved ballet på et straffespark efter en times spil, inden den unge forsvarsspiller Oliver Provstgaard Nielsen kort efter øgede til slutresultatet 2-0 efter et hjørnespark.
Hvidovre har ligeledes vundet tre kampe i træk og ligger toer med 44 point efter sin 3-1-sejr over Vendsyssel, der blev grundlagt inden for kampens første 20 minutter.
Kantspilleren Lirim Qamili åbnede ballet efter fire minutter, inden Tobias Thomsen satte et indlæg i nettet til 2-0 og lidt senere afsluttede et smukt gennemspillet Hvidovre-angreb til 3-0.
Efter frontduoen er der hul ned til de nærmeste bejlere. Helsingør har 37 point på tredjepladsen efter 2-1 over Hobro lørdag, mens Sønderjyske er firer med 35 point efter skuffende 1-1 mod Nykøbing FC.
Vendsyssel og Næstved runder oprykningsspillet af med henholdsvis 33 og 32 point.
I nedrykningsspillet er der lidt mere spænding om, hvilke to hold der skal ned i 2. division.
Efter en sen 1-0-sejr ude over HB Køge er Hillerød umiddelbart i sikkerhed med sine 31 point, mens Nykøbing med sine 17 point på sidstepladsen skal oppe gevaldigt sig for at overleve.
Derudover er der blot fire point mellem HB Køge, Hobro, Fremad Amager og Fredericia i en tætpakket gruppe omkring nedrykningsstregen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER