Vendsyssel vil ændre AaB-samarbejde ved oprykning

Vendsyssel har fået en stærk start på sæsonen i NordicBet Ligaen, og ender med oprykning, vil klubbens talentsamarbejde med AaB skulle revurderes.



Vendsyssel FF ligger efter otte spillerunder fortsat til oprykning på trods af torsdagens nederlag til AGF i NordicBet Ligaen. Klubben har samlet masser af Superliga-erfaring med navne som Chris Sørensen, Jesper Christiansen, Morten Bertolt og Hjalte Bo Nørregaard på holdet.

Men også på talentsiden er klubben interessant. Det nordjyske hold var i foråret i dialog med Brøndby om et talentsamarbejde i forhold til Brøndbys satsning med Masterclass-centrene, der indtil videre er skudt op ni forskellige steder i landet. 

Vendsyssel valgte at takke nej til Brøndby for i stedet at fortsætte det i forvejen etablerede talentsamarbejde med AaB. Superliga-klubben har mulighed for at prøve de bedste talenter fra Vendsyssel af, mens Vendsyssel omveendt kan gøre nytte af de spillere, der ikke har slået til hos AaB.

Men selv om nederlaget i sidste uges kamp resulterede i, at Vendsyssel FF blev skudt ned fra førstepladsen, ligger klubben fortsat på en oprykningsplads. Men hvad sker der i kampen om talenterne og samarbejdet med AaB, hvis det til sommer skulle ende med en oprykning til Superligaen for Vendsyssel?

– Nu bliver der indtil videre slet ikke talt om oprykning, og det har der på intet tidspunkt været gjort. Så derfor talentsamarbejdet ikke noget, vi har haft oppe som emne. Men det er klart, at hvis vi en dag skulle være så heldige og begunstigede, at vi rykker op i Superligaen, skal der ses nærmere på talentsamarbejdet. Det er helt sikkert, siger Vendsyssel-sportschef Jacob Krüger til tipsbladet.dk.

– Det ville ændre vores position og situation væsentligt – også for vores egne talenter.    

Vendsyssel-chefen peger på, at økonomien i klubben slet ikke er gearet til at være med omkring en oprykning og at målsætningen for indeværende sæson er at holde sig i kølvandet på de økonomisk stærkere klubber i form af oprykningsfavoritterne fra AGF, Viborg FF og Lyngby BK. 

– Vi skal naturligvis forsøge at klare os så godt som overhovedet muligt, men uden at forklejne nogen var Hjalte Bo Nørregaard en af vores bedste i torsdagens kamp mod AGF, og taler vi om en spiller, som netop blev fundet for let i netop AGF. Det er korrekt, at vi har hentet flere masser af Superliga-rutinerede spillere, men der har været tale om spillere, der ikke har kunnet få spilletid på noget større hold, siger Jacob Krüger.

Ud over nederlaget til AGF, har Vendsyssel også tabt til Lyngby i denne sæson men har fortsat 16 point – det samme som rækkens nummer et, Viborg FF.



Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Hænger Chido Obi ud

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Har Brøndby-spiller på blokken

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Froholdt afslører svær tid i FCK

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Konkurrent hylder Vingegaard

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

‘Det kan afgøre mesterskabet’

Lukas Lerager tæt på denne klub

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Målmand håber på Brøndby-transfer

– Du bliver fyret i morgen tidlig!

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

Vildt skifte i Superligaen?

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne

Mainz tog point mod Bayern München

Nyt tophold i Serie A

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold