For andet år i træk er Anders Antonsen klar til finalen i den store badmintonturnering Indonesia Open.
Trods en sløj start besejrede den 28-årige aarhusianer verdenstoeren Shi Yuqi i semifinalen i Jakarta. Antonsen vandt i tre sæt med cifrene 9-21, 21-18 og 21-19.
Shi Yuqi har ellers været lidt af en ond ånd og har i det seneste år slået Antonsen i tre store finaler, blandt andet i sidste års udgave af Indonesia Open. Men her fik danskeren omsider skovlen under sin kinesiske rival.
I søndagens finale venter Chou Tien-chen fra Taiwan. Han og Antonsen stod også over for hinanden i slutkampen i 2019, hvor taiwaneren vandt i tre sæt.
Under stort pres
At Antonsen skulle spille sig i karrierens tredje Indonesia Open-finale, var der intet, der tydede på i et ensidigt og hurtigt overstået første sæt.
Antonsen kom under stort pres på den vanskelige medvindsside. Kineseren tog hurtigt initiativet og bragte sig komfortabelt foran.
Da Antonsen fornemmede, hvilken vej vinden blæste, opgav han nærmest sættet og begyndte i stedet at fokusere på andet sæt. Derfor endte det med de noget voldsomme cifre 21-9 til Shi Yuqi.
Langt bedre i 2. sæt
Danskeren var da også langt bedre med i andet sæt, hvor han blev hjulpet af vinden i hallen og fik kontrol over de lange slag.
Efter at have været bagud 1-4 var det pludselig Antonsen, der var ovenpå, og midtvejs i sættet førte han 11-7.
Shi Yuqi hang dog hele tiden på i en kamp, der blev afviklet i et opskruet tempo. Han afværgede en sætbold ved 17-20, men slog den næste bold i nettet og sendte dermed ufrivilligt kampen ud i et afgørende sæt.
Dansk gummiarm blev overvundet
Her indledte Antonsen på medvindssiden, men havde langt bedre kontrol over boldene end i første sæt. Han spillede offensivt og aggressivt og var ved sidebyttet foran 11-6.
Danskeren så ud til at blæse mod en sikker sejr, da han tilspillede sig seks matchbolde ved 20-14, men pludselig begyndte han at ryste på hænderne.
Han missede fem matchbolde i træk, inden han sikrede sig sejren i sjette forsøg og lettet rakte armene i vejret.
Finalen bliver hans tredje i Super 1000-turneringen i Jakarta. Han har endnu sin første sejr til gode.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER