• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Benelux Victor Risager

Forklarer Thorup-fyring: Han mistede bestyrelsens tillid i 2019

Foto: Getty Images

Gent-kenderen Guillaume Maebe forklarer, at det længe lå i kortene, at Jess Thorup ville blive fyret i Gent.

Af Victor Risager

En pokalfinale i 2019. Sølvmedaljer og en plads i Europa Leagues 1/16-finaler i 2020.

På papiret var Jess Thorups tid som cheftræner i belgiske K.A.A. Gent en succes, men to nederlag i træk var mere, end han kunne overleve. Da Gent startede den indeværende sæson med at tabe to kampe i træk, blev den danske manager nemlig fyret.

Det kom som et chok for mange i Danmark, men i Belgien var det anderledes. Det siger den belgiske journalist Guillaume Maebe, der er sportschef på den store avis Het Nieuwsblad og har dækket Gent i de seneste år.

- Det var ikke rigtig et chok, fordi det var mere eller mindre planlagt, siger Guillaume Maebe til tipsbladet.dk.

Fyringen har ifølge Maebe været undervejs i lang tid. I 2019 tabte Gent den belgiske pokalfinale til undertippede KV Mechelen, og det var det første søm i kisten, men derudover passede Jess Thorup aldrig perfekt ind i den belgiske klub, lyder det.

- Siden han tabte pokalfinalen, havde han ikke bestyrelsens tillid, så vi forventede alle, at han ville blive fyret med en dårlig start, og det var så to nederlag i træk. Det var helt sikkert, at han ville blive fyret på et tidspunkt, og det skete. Det var ikke som sådan en overraskelse, men det var overraskende, at han ikke havde bestyrelsens opbakning, siger Maebe og uddyber:

- Pokalfinalen var en af de første små ting, der fik tingene til gå galt. Der var også hans offensive stil, som var værdsat af alle, men der manglede stabilitet i forsvaret, og det var en stor kritik mod ham. Han var også en meget høflig person og en gentleman, men i Gent foretrækker de en mere flamboyant træner, og de kan lide en, som de kan tale om fodbold med i flere timer over store måltider, og det var ikke rigtig Jess. Han var mere reserveret og faktisk alt det, som en træner bør være, og var mere fokuseret på spillerne end på bestyrelsen.

Den tidligere FC Midtjylland-træner gjorde ellers sit for at tilfredsstille bestyrelsen. Han skiftede shortsene ud med lange bukser på træningsbanen, han tog til sene sponsormiddage aftenen før vigtige kampe, og han begyndte også at hilse på sponsorerne kort før kampe, lyder det. Men det var altså ikke nok.

Læs også:OB slog Superliga-rekord: Det er da en af de mindre flatterende

Til at beskrive situationen bruger Guillaume Maebe også et belgisk ordsprog, der bedst kan oversættes  til “den, der vil slå hunden, finder nemt en pind”. Med andre ord ledte bestyrelsen efter en grund til at fyre Jess Thorup.

Og hvis vi bliver lidt i metaforen, så fandt bestyrelsen deres “pind” i starten af den indeværende sæson, da Gent altså startede sæsonen med at tabe to kampe i træk.

- De sigtede højt og håbede på titlen i denne sæson. De hentede en del nye spillere, som ikke blev hentet af scouting-teamet, men det var bestyrelsesformanden, der pressede på for de nye spillere, og så var der næsten ingen af dem, der startede i starten af sæsonen.

- Det var ikke, fordi at Jess ikke ville have dem på banen, men de havde ikke kvalitet nok eller var skadede. Klubbens enorme ambitioner og den dårlige start gjorde det nemmere for bestyrelsen at fyre ham, siger Guillaume Maebe.

Elsket af spillere og fans
Mange gange når en træner bliver fyret, skyldes det også problemer i omklædningsrummet, hvor trænerne kan have mistet spillernes støtte.

Men selvom Jess Thorup altså ikke havde bestyrelsens støtte, var det langt fra tilfældet i spillertruppen.

- Slet ikke. De spillede en meget offensiv spillestil med 4-4-2-formationen med en diamant på midten, så alle angribende spillere elskede det. Selv forsvarsspillerne elskede det, fordi backerne blev wing backer og kom fremad på banen hele tiden. I starten af sin tid i Gent fyrede Thorup også mentaltræneren, og han påtog sig selv den rolle.

- Han var virkelig fokuseret på deres privatliv og deres mentale helbred, siger Guillaume Maebe og påpeger, at Thorup flere gange gav spillere - heriblandt stjernespilleren Jonathan David - fri i flere uger, så de kunne se til personlige anliggender.

Læs også:Træner om supertalentet Pione Sisto: Jeg var nødt til at lære ham det

Hvad med fansene?

- De elskede ham virkelig også, selvom der var nogle fans, der aldrig tilgav ham for at tabe pokalfinalen. Fansene var virkelig tilfredse med ham og måden, han behandlede dem på. Det blev også tydeligt, da Gent hyrede László Bölöni som hans afløser. Der var meget fjendtlig reaktion mod ham, fordi han har en anderledes spillestil end Thorup. Han er mere defensiv og fokuserer på defensiv stabilitet. Det viste meget godt, at Thorup var elsket blandt fansene.

Så fansene har været utilfredse med bestyrelsens beslutning?

- Helt klart. Men det er svært at sige meget om, fordi forholdet mellem bestyrelsen og fansene har været kompliceret. Gent gik næsten konkurs for 25 år siden, hvor de to nuværende klubbosser overtog klubben, og de gjorde klubben sund økonomisk. Så fansene føler sig forgældet til bestyrelsen til en vis grad, kan man sige. Selv hvis bestyrelsen træffer dårlige beslutninger sportsligt, vil nogle fans altid støtte dem, lyder det fra Guillaume Maebe.

Godt ry trods fyring
Til trods for at det endte med en fyring, kan man som sagt ikke kritisere Jess Thorups resultater i Gent.

Andenpladsen i 2019/20-sæsonen var blot fjerde gang i klubbens historie, at den sluttede i top to i den belgiske liga, mens pokalfinalen i 2019 var klubbens femte af slagsen. Og resultaterne har også sikret Thorup et godt ry i Belgien.

- Jeg tror, at det er godt, vurderer Guillaume Maebe og tilføjer:

- Jeg så en, der kaldte Thorup for den værste træner i Gents historie, men det er mærkeligt, at der er negative ting om Thorup, fordi alt i alt var han meget succesfuld i Gent. Han havde helt klart også en rolle i at presse prisen på Jonathan David op, da han blev omskolet og brugt rigtigt, før han blev solgt til Lille for 32 millioner euro. Jess efterlod et godt indtryk, og jeg tror, størstedelen af eksperter og fans mener det samme.

Det er endnu uvist, hvad Jess Thorups planer for fremtiden er, men Maebe håber at se ham træne igen i det belgiske.  

- Han har alle kvaliteterne til at blive træner for et andet belgisk hold, men der har ikke været nogle rygter om det. Det ville være godt for Belgien, hvis han tog et job i en anden klub, men jeg ved ikke, om han vil blive i Belgien, eller hvad hans personlige ønsker er, slutter han. 

Efter fyringen af Thorup har Gent tabt to af tre kampe. Man står noteret for tre point efter fem kampe og er nummer 16 i den belgiske liga. 

Læs også:Gent-boss om Thorup-fyring: Tingene fungerede ikke længere

Læs også:Efter sviner: Gent-profil forsvarer Jess Thorup

Læs også:Revser Jess Thorup: Den værste Gent-træner i de seneste år

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus