En pokalfinale i 2019. Sølvmedaljer og en plads i Europa Leagues 1/16-finaler i 2020.
På papiret var Jess Thorups tid som cheftræner i belgiske K.A.A. Gent en succes, men to nederlag i træk var mere, end han kunne overleve. Da Gent startede den indeværende sæson med at tabe to kampe i træk, blev den danske manager nemlig fyret.
Det kom som et chok for mange i Danmark, men i Belgien var det anderledes. Det siger den belgiske journalist Guillaume Maebe, der er sportschef på den store avis Het Nieuwsblad og har dækket Gent i de seneste år.
– Det var ikke rigtig et chok, fordi det var mere eller mindre planlagt, siger Guillaume Maebe til tipsbladet.dk.
Fyringen har ifølge Maebe været undervejs i lang tid. I 2019 tabte Gent den belgiske pokalfinale til undertippede KV Mechelen, og det var det første søm i kisten, men derudover passede Jess Thorup aldrig perfekt ind i den belgiske klub, lyder det.
– Siden han tabte pokalfinalen, havde han ikke bestyrelsens tillid, så vi forventede alle, at han ville blive fyret med en dårlig start, og det var så to nederlag i træk. Det var helt sikkert, at han ville blive fyret på et tidspunkt, og det skete. Det var ikke som sådan en overraskelse, men det var overraskende, at han ikke havde bestyrelsens opbakning, siger Maebe og uddyber:
– Pokalfinalen var en af de første små ting, der fik tingene til gå galt. Der var også hans offensive stil, som var værdsat af alle, men der manglede stabilitet i forsvaret, og det var en stor kritik mod ham. Han var også en meget høflig person og en gentleman, men i Gent foretrækker de en mere flamboyant træner, og de kan lide en, som de kan tale om fodbold med i flere timer over store måltider, og det var ikke rigtig Jess. Han var mere reserveret og faktisk alt det, som en træner bør være, og var mere fokuseret på spillerne end på bestyrelsen.
Den tidligere FC Midtjylland-træner gjorde ellers sit for at tilfredsstille bestyrelsen. Han skiftede shortsene ud med lange bukser på træningsbanen, han tog til sene sponsormiddage aftenen før vigtige kampe, og han begyndte også at hilse på sponsorerne kort før kampe, lyder det. Men det var altså ikke nok.
Læs også:OB slog Superliga-rekord: Det er da en af de mindre flatterende
Til at beskrive situationen bruger Guillaume Maebe også et belgisk ordsprog, der bedst kan oversættes til “den, der vil slå hunden, finder nemt en pind”. Med andre ord ledte bestyrelsen efter en grund til at fyre Jess Thorup.
Og hvis vi bliver lidt i metaforen, så fandt bestyrelsen deres “pind” i starten af den indeværende sæson, da Gent altså startede sæsonen med at tabe to kampe i træk.
– De sigtede højt og håbede på titlen i denne sæson. De hentede en del nye spillere, som ikke blev hentet af scouting-teamet, men det var bestyrelsesformanden, der pressede på for de nye spillere, og så var der næsten ingen af dem, der startede i starten af sæsonen.
– Det var ikke, fordi at Jess ikke ville have dem på banen, men de havde ikke kvalitet nok eller var skadede. Klubbens enorme ambitioner og den dårlige start gjorde det nemmere for bestyrelsen at fyre ham, siger Guillaume Maebe.
Elsket af spillere og fans
Mange gange når en træner bliver fyret, skyldes det også problemer i omklædningsrummet, hvor trænerne kan have mistet spillernes støtte.
Men selvom Jess Thorup altså ikke havde bestyrelsens støtte, var det langt fra tilfældet i spillertruppen.
– Slet ikke. De spillede en meget offensiv spillestil med 4-4-2-formationen med en diamant på midten, så alle angribende spillere elskede det. Selv forsvarsspillerne elskede det, fordi backerne blev wing backer og kom fremad på banen hele tiden. I starten af sin tid i Gent fyrede Thorup også mentaltræneren, og han påtog sig selv den rolle.
– Han var virkelig fokuseret på deres privatliv og deres mentale helbred, siger Guillaume Maebe og påpeger, at Thorup flere gange gav spillere – heriblandt stjernespilleren Jonathan David – fri i flere uger, så de kunne se til personlige anliggender.
Læs også:Træner om supertalentet Pione Sisto: Jeg var nødt til at lære ham det
Hvad med fansene?
– De elskede ham virkelig også, selvom der var nogle fans, der aldrig tilgav ham for at tabe pokalfinalen. Fansene var virkelig tilfredse med ham og måden, han behandlede dem på. Det blev også tydeligt, da Gent hyrede László Bölöni som hans afløser. Der var meget fjendtlig reaktion mod ham, fordi han har en anderledes spillestil end Thorup. Han er mere defensiv og fokuserer på defensiv stabilitet. Det viste meget godt, at Thorup var elsket blandt fansene.
Så fansene har været utilfredse med bestyrelsens beslutning?
– Helt klart. Men det er svært at sige meget om, fordi forholdet mellem bestyrelsen og fansene har været kompliceret. Gent gik næsten konkurs for 25 år siden, hvor de to nuværende klubbosser overtog klubben, og de gjorde klubben sund økonomisk. Så fansene føler sig forgældet til bestyrelsen til en vis grad, kan man sige. Selv hvis bestyrelsen træffer dårlige beslutninger sportsligt, vil nogle fans altid støtte dem, lyder det fra Guillaume Maebe.
Godt ry trods fyring
Til trods for at det endte med en fyring, kan man som sagt ikke kritisere Jess Thorups resultater i Gent.
Andenpladsen i 2019/20-sæsonen var blot fjerde gang i klubbens historie, at den sluttede i top to i den belgiske liga, mens pokalfinalen i 2019 var klubbens femte af slagsen. Og resultaterne har også sikret Thorup et godt ry i Belgien.
– Jeg tror, at det er godt, vurderer Guillaume Maebe og tilføjer:
– Jeg så en, der kaldte Thorup for den værste træner i Gents historie, men det er mærkeligt, at der er negative ting om Thorup, fordi alt i alt var han meget succesfuld i Gent. Han havde helt klart også en rolle i at presse prisen på Jonathan David op, da han blev omskolet og brugt rigtigt, før han blev solgt til Lille for 32 millioner euro. Jess efterlod et godt indtryk, og jeg tror, størstedelen af eksperter og fans mener det samme.
Det er endnu uvist, hvad Jess Thorups planer for fremtiden er, men Maebe håber at se ham træne igen i det belgiske.
– Han har alle kvaliteterne til at blive træner for et andet belgisk hold, men der har ikke været nogle rygter om det. Det ville være godt for Belgien, hvis han tog et job i en anden klub, men jeg ved ikke, om han vil blive i Belgien, eller hvad hans personlige ønsker er, slutter han.
Efter fyringen af Thorup har Gent tabt to af tre kampe. Man står noteret for tre point efter fem kampe og er nummer 16 i den belgiske liga.
Læs også:Gent-boss om Thorup-fyring: Tingene fungerede ikke længere
Læs også:Efter sviner: Gent-profil forsvarer Jess Thorup
Læs også:Revser Jess Thorup: Den værste Gent-træner i de seneste år
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
