Det er ikke engang tre uger siden, at danskerklubben hentede den tidligere Superliga-kending Dave Cosgrave i en stor stilling som direktør for præstationer i kampen for at vinde guld i Belgien.
Men allerede nu er han på chokerende vis ude af Anderlecht. Efter store uoverensstemmelser i klubben.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger skulle Dave Cosgrave være leder for den strategiske del af præstationerne i klubben, men han blandede sig alt for meget i det daglige arbejde hos den medicinske stab, som han gjorde sig godt og grundigt uvenner med.
Til sidst – og selv om der kun var gået to uger – var der ingen anden udvej end at skilles grundet samarbejdsvanskelighederne. Ifølge Tipsbladets oplysninger har medarbejdere i Anderlecht på ganske få dage været så utilfredse med Dave Cosgrave, at de har truet med 'enten ham eller os'.
Historien i Anderlecht vil være, at han er rejst tilbage til USA af private årsager, og at danskerklubben efter sæsonen evaluerer samarbejdet, men ifølge Tipsbladets kilder er chancen for, at han vender tilbage til klubben, nærmest lig nul.

Dave Cosgrave blev i januar 2021 også fyret i FC København efter seks år i stillingen som 'head of physical perfomance'.
Herefter tog han til Orlando City, men også her blev samarbejdet afbrudt.
Det kom da også som en stor overraskelse, at Anderlecht kort før den vigtige sæsonafslutning i Belgien annoncerede, at man havde ansat Dave Cosgrave i en stor og vigtig stilling, men det viste sig altså at være en fejl.
Han er allerede ude igen.
Anderlecht med de mange danskere som fodbolddirektør Jesper Fredberg i spidsen og de andre ansatte som Mikkel Hemmersam, Brian Riemer, Thomas Delaney, Kasper Schmeichel, Kasper Dolberg, Anders Dreyer og Mads Kikkenborg fører i øjeblikket ligaen i Belgien.
Men i kulisserne har der været stor drama.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE