Han blev solgt for over 30 millioner kroner, men det har været en hård start for danske Anton Gaaei i AFC Ajax.
U21-landsholdsspilleren spillede torsdag en dårlig kamp mod Marseille, og det gik fra ondt til værre, da han søndag blev udskiftet i opgøret mod Feyenoord efter bare en halv times spil på banen, hvor han leverede dårligt.
På det tidspunkt var Ajax bagud med 0-2 mod ærkerivalen fra Feyenoord, og Gaaei havde set skidt ud ved første scoring, ligesom han havde lavet en kæmpe fejl på Jesper Olsen-niveau ved målet til 2-0.
Det er ikke kun i Danmark, at det er et stort samtaleemne med Anton Gaaei. I Holland er han blevet et tema, fordi han dels har haft det svært, dels er blevet brugt i et større tema om Ajax' indkøbspolitik under Sven Mislintat, der i øvrigt nu er blevet fyret.
Men Ajax har en stor opgave foran sig – også med at samle Anton Gaaei op.
Journalisten Süleyman Öztürk, der arbejder for det store hollandske medie Voetbal International, fortæller i podcasten VI Uncensored, at det var trist at se, hvordan Ajax-staben og truppen behandlede Anton Gaaei, efter danskeren blev udskiftet mod Feyenoord og tydeligvis havde og sikkert fortsat har behov for at blive samlet op.
– Det var smertefuldt at se. Gaaei blev taget ud efter en halv times spil. Rensch (hans erstatning) nåede ikke en gang at varme op.
– Da han blev udskiftet, var der kun én spiller, der havde anstændigheden til at give ham et håndtryk. Det var Hedwiges Maduro. Resten lod, som om han var spedalsk, og så måtte han ellers forlade arenaen hurtigt uden at vende retur, siger Süleyman Öztürk.
Anton Gaaei blev solgt fra Viborg FF denne sommer, og danskeren skrev under på en aftale, der løber frem til sommeren 2028.
.
Opgøret mellem Feyenoord og Ajax blev i øvrigt afblæst efter 56 minutters spil på grund af pyroteknik. På det tidspunkt var Ajax bagud med 0-3. Kampen spilles færdig onsdag, men det bliver for lukkede døre.
Spedalskhed er en infektionssygdom, som kan smitte mellem mennesker. Den er sjælden, men kan føre til nerveskader, hvis den ikke bliver behandlet. I gamle dage fik smittede også vansirede ansigter og forkrøblede hænder, fordi de ikke fik behandling.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Trist Mikael Uhre-besked

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Dansker færdig i Galatasaray

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FC Barcelona-stjerner i chok

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Megatransfer på vej?

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Femkløver vil væk fra Manchester United

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Kreativ transfer-løsning?

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste