Dansker nægtede: Fængselsdømt skal ikke sælge mig

Casper Nielsen var blevet lovet et skifte denne sommer, men da en mellemmand med et blakket ry blev sat til at styre handlen måtte han banke i bordet.



Casper Nielsen smadrede den belgiske liga i sidste sæon for Union SG.

Det gjorde ham glohed, da transfervinduet slog sine døre op. Casper Nielsen og Union SG havde aftalt, at sommeren skulle byde på et skifte for midtbanespilleren, men uden Casper Nielsens viden havde Union SG hyret en shady mellemmand ved navn Mogi Bayat til at styre handlen.

Det fortæller han inden landsholdets træning i Helsingør til den skrevne presse.

– Jeg får så af vide efter de første bud er landet, at klubben har ansat en agent, som får fuld mandat til at styre handlen med mig. Det har jeg aldrig hørt om før. Det er en, der hedder Bayat [Mogi Bayat, red], som ikke har et særligt godt ry i Belgien. Han har været impliceret i nogle sager og blandt andet været i spjældet.

– Det endte med at blokere nogle ting, fordi interesserede klubber ikke ville snakke med ham, for de ville kun tale direkte med klubben [Union SG, red.]. Til sidst måtte jeg banke i bordet og sige, at nu skulle den her leg stoppe, siger Casper Nielsen.

Mellemmanden blev sidenhen koblet fra handlen, og Casper Nielsen fik sit drømmeskifte til Club Brugge opfyldt, men han undrer sig meget over, at mellemmanden lige pludselig skulle stå for salget.

– Man kan sige det lidt sådan, at lige pludselig fik jeg en ny sportsdirektør. For mig var det bare mærkeligt og unødvendigt, for der var masser af interesse, og vi skulle nok finde en løsning. Det skabte meget mere forvirring, og det blokerede måske også nogle ting. Fordi nogle var ikke interesseret i at snakke med ham, men klubben havde givet fuldt mandat til ham om at styre tingene. Der var nogle ting, som jeg selv måtte ind og reagere på, for jeg synes, at det var meget mærkeligt, at jeg ikke blev inddraget i det.

28-årige Casper Nielsen har siden fået en flot start på eventyret i Club Brugge, hvor han er fast mand, og i midtugen var han med til at slå FC Porto i Champions League med 4-0. Club Brugge var hele tiden midtbanespillerens førsteprioritet.

– Selvfølgelig lytter man til alting, men der var ingen tvivl om, at da jeg i starten af vinduet havde en snak med Brugge fandt jeg ud af, at det ville være et super fedt match. Det var min førsteprioritet. Jeg havde en god fornemmelse, har det godt i Belgien, har et godt navn her og så spiller vi Champions League.

Casper Nielsen forlod OB til fordel for Union SG i den næstbedste belgiske række i 2019. Siden er formbarometret blot gået en vej. Nu er han blandt de bedste midtbanespillere i Belgien, hvor han kæmper med om mesterskabet og spiller Champions League, hvilket også har bragt ham ind i landsholdsvarmen.





FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF



– Jeg skal være et røvhul

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma



Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse