Fredberg til krisemøde med ungdomsdirektør

Den danske direktør forsøger at finde en ny rolle til ungdomsdirektøren, men han er i tvivl, om han vil blive i klubben, da hans rolle står til at blive ændret.



Mens danske Jesper Fredberg er i gang med at rydde op i truppen i Anderlecht, er der også en masse i gang omkring staben og i klubben i det hele taget.

Og den tidligere Viborg FF-boss har mange bolde i luften – senest har han været til en slags krisemøde omkring ungdomsdirektør Jean Kindermans.

Rygterne har den seneste tid gået på, at ungdomsdirektøren vil væk, men i stedet arbejder Jesper Fredberg ifølge Het Nieuwsblad på en ny rolle til Jean Kindermans.

De to var mandag i en slags krisemøde for at få enderne til at mødes, og selv om Anderlecht har erklæret, at man ikke ønsker at slippe ungdomsbossen, går rygterne på, at han er så utilfreds med at skulle have en ny rolle, at han selv vil gå.

Anderlecht ønsker angiveligt at modernisere ungdomsarbejdet i klubben, og det er altså noget, som går ud over den nuværende chef for ungdomsafdelingen. En mulig ny rolle, han kan få, er ikke defineret endnu, og det er altså slet ikke sikkert, at det kommer så vidt. Det afhænger altså af, om Jean Kindermans forbliver i klubben.

Jesper Fredberg og træner Brian Riemer står med et stort stykke arbejde foran sig, da der skal styr på økonomien i en klub, der bruger flere penge, end man har.

Det er ventet, at flere løntunge spillere som Wesley Hoedt finder ny klub i løbet af måneden, og at Anderlecht får sløjfet nogle af de mange millioner, der går til løn.

Klubben ligger aktuelt nummer 13 i den bedste belgiske række, efter det søndag blev til 1-1 ude mod de forsvarende mestre fra Club Brugge.







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull