Iver Fossum: Jeg ønskede at tvinge skifte igennem

Iver Fossum fik sit skifte i januar, da han ikke spillede nogen større rolle i FC Midtjylland.



Iver Fossum har i perioder været en stor profil i Superligaen, men det er ikke for sit halve år i FC Midtjylland, at han vil blive husket.

Sølle fire Superliga-kampe blev det til for den norske midtbanespiller, der aldrig genfandt sit niveau fra AaB, og derfor kom det ikke som nogen overraskelse, at han forlod FC Midtjylland til fordel for KV Kortrijk på transfervinduets sidste dag.

Alligevel har Iver Fossum efter eget udsagn selv skullet påpege, at han ville søge nye græsgange i januar.

– Efter min mening spillede jeg ikke nok der (i FC Midtjylland, red.), og derfor ønskede jeg at tvinge et skifte igennem til et andet hold. Jeg føler, at jeg er kommet til det rigtige sted i Kortrijk, siger Iver Fossum til hbvl.be.

27-årige Iver Fossum var på træningslejr i Portugal sammen med resten af FC Midtjylland-truppen, da det lige pludselig skulle gå stærkt med at få et skifte til Kortrijk i stand.

– Det var lidt mærkeligt at skulle forhandle og lande min kontrakt med Kortrijk på deadline day.

– Jeg vidste, at Kortrijk var interesseret, og lidt senere havde jeg træneren Freyr Alexandersson i røret. Han fortalte mig, at han gerne ville have mig, så det skete ret hurtigt. Jeg ønskede ikke en lejeaftale, fordi nu kan jeg lære alle at kende i ro og mag og ikke gøre noget forhastet.

Iver Fossum spillede knap fem år i dansk fodbold, hvor han i en periode i AaB var en af Superligaens bedste midtbanespillere. Sidste år rykkede han dog ud af ligaen med nordjyderne.

I Kortrijk bliver Iver Fossum en del af den belgiske nedrykningskamp, hvor man har seks point op til overlevelse. Siden Freyr Alexanderssons ankomst har man vundet to og spillet to kampe uafgjort.





På vej til Brøndby? Her er hans millionløn




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM