Mat Ryan har affødt hård samtale

Mathew Ryans ankomst til AZ Alkmaar har affødt nogle knap så sjove samtaler.



Pascal Jansen, cheftræner i AZ Alkmaar, har truffet nogle svære beslutninger på målmandsposten det seneste halve år.

Således blev Peter Vindahl i sommer vraget til fordel for Hobie Verhulst, hvilket fik danskeren til at søge et lejemål i Tyskland, og nu er det så Vindahls hollandske banemand, der ikke længere har evnerne til at være førstemålmand.

Derfor har AZ Alkmaar shoppet i FC København, hvor man har hentet 30-årige Mathew Ryan. Den australske keeper kommer til som klubbens nye førstemålmand, og det har været en benhård nyhed at overbringe til Hobie Verhulst.

– Fra et menneskeligt synspunkt, så har det været en rigtig hård samtale, for Hobie har også gjort det godt for AZ. Han sendte Peter (Vindahl) på bænken for eksempel. Han har lavet et par fejl, men i det hele taget har han gjort det fint, siger Pascal Jansen til AD.

I starten af denne uge blev Mathew Ryan præsenteret i AZ, hvor han fra tribunen kunne se sine nye holdkammerater besejre Fortuna Sittard i midtugens pokalkamp.

Søndag må han igen se til fra tribunen, da AZ endnu ikke har fået godkendt hans arbejdstilladelse. Derfor får Hobie Verhulst lidt længere snor som starter i klubben. Pascal Jansen glæder sig dog til at have Ryan til rådighed.

– Han har været på vores liste i lang tid. Hans cv taler for sig selv i Spanien, Premier League og ved tre VM-slutrunder. Han er god med hænderne og fødderne samt til at lede sit forsvar, lyder de rosende fra AZ-cheftræneren.

Mathew Ryan nåede et halvt år i FC København, hvor han tabte målmandsduellen til Kamil Grabara. Nu bliver han så kastet direkte ind i den hollandske topstrid, hvor man er fire point efter PSV på førstepladsen. Søndag møder man Heerenveen på udebane.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’