Overrasket over dansk skifte: Ingen kendte ham

Jesper Fredberg og Brian Riemers ansættelse i Anderlecht vidner om en ny retning, der hurtigt kan nå sin ende, lyder vurderingen i Belgien.



Den næste dynamiske duo i Anderlecht hedder Jesper Fredberg og Brian Riemer.

Førstnævnte blev kort efter Superliga-sæsonens afslutning ansat som fodbolddirektør, og få uger efter hentede han Brian Riemer i Brentford som klubbens nye cheftræner.

– Det var først og fremmest en overraskelse, at de kom op med Jesper Fredberg. Ingen kendte ham her i Belgien, men Peter Verbeke [klubbens direktør, red.] havde for mange opgaver, så de gik efter en anden. Jeg ved, at Anderlechts ledere er meget dataorienteret, så det var på den måde, at de kom forbi Jesper Fredberg, siger journalist på Het Laatste Nieuws Kjell Doms, der dækker Anderlecht tæt, til Tipsbladet og fortsætter.

– Når du giver nøglerne til ham, så er det logisk, at den nye træner kommer fra hans netværk. Det var mere overraskende, at de tog Jesper Fredberg, end de tog en ukendt træner for os i Brian Riemer. Det var forventeligt, at han ikke ville tage en af de belgiske trænere, som vi kender her. Det var lidt en overraskelse, og så alligevel ikke helt.

De to står foran en alvorlig opgave i Anderlecht, som ikke bare har store problemer med præstationerne på banen. Fansene er i vildrede, mens økonomien sejler. Derfor skal der meget hurtigt ske forbedringer, inden det får konsekvenser.

– Der er nogle konsekvenser, fordi Anderlecht går igennem en hård periode økonomisk. De har kun deres stor navn fra tidligere. Vincent Kompany stod imellem ledelsen og bestyrelsen og var en slags buffer. Nu har de taget den væk, hvilket betyder, at presset virkelig er på Jesper Fredberg og Brian Riemer.

– Han bliver ikke tilladt meget tid. Anderlecht gør det dårligt i ligaen, så resultaterne skal være der med det samme, for ellers er der ikke råd til at gøre noget. Det er selvfølgelig en stor chance for ham, men det er også forbundet med stor risiko.

Presset bliver også stort fra første fløjt, hvilket Brian Riemers kollega Glen Riddersholm allerede har slået fast overfor Tipsbladet. Og presset kommer også til at være der på et forventningsfuldt Lotto Park.

– De har stadig en meget loyal fanbase, der er altid mange mennesker på stadion, men det er ikke det Anderlecht, som vi lærte at kende. Det er også noget, som er meget svært for fansene at forstå, selvom præsidenten ofte siger: “Anderlecht er ikke Anderlecht længere”. For fansene er Anderlecht stadig en topklub, som skal spille med om titlen hvert år. De burde dominere og vinde kampene stort.

44-årige Brian Riemer har været igennem sin første test som Anderlecht-træner, da man spillede uafgjort i en testkamp lørdag mod OFI. I ligaen venter der en lang og hård opgave retur til toppen, da man aktuelt indtager 11. pladsen.





Afvist

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball