Overrasket over dansk skifte: Ingen kendte ham

Jesper Fredberg og Brian Riemers ansættelse i Anderlecht vidner om en ny retning, der hurtigt kan nå sin ende, lyder vurderingen i Belgien.



Den næste dynamiske duo i Anderlecht hedder Jesper Fredberg og Brian Riemer.

Førstnævnte blev kort efter Superliga-sæsonens afslutning ansat som fodbolddirektør, og få uger efter hentede han Brian Riemer i Brentford som klubbens nye cheftræner.

– Det var først og fremmest en overraskelse, at de kom op med Jesper Fredberg. Ingen kendte ham her i Belgien, men Peter Verbeke [klubbens direktør, red.] havde for mange opgaver, så de gik efter en anden. Jeg ved, at Anderlechts ledere er meget dataorienteret, så det var på den måde, at de kom forbi Jesper Fredberg, siger journalist på Het Laatste Nieuws Kjell Doms, der dækker Anderlecht tæt, til Tipsbladet og fortsætter.

– Når du giver nøglerne til ham, så er det logisk, at den nye træner kommer fra hans netværk. Det var mere overraskende, at de tog Jesper Fredberg, end de tog en ukendt træner for os i Brian Riemer. Det var forventeligt, at han ikke ville tage en af de belgiske trænere, som vi kender her. Det var lidt en overraskelse, og så alligevel ikke helt.

De to står foran en alvorlig opgave i Anderlecht, som ikke bare har store problemer med præstationerne på banen. Fansene er i vildrede, mens økonomien sejler. Derfor skal der meget hurtigt ske forbedringer, inden det får konsekvenser.

– Der er nogle konsekvenser, fordi Anderlecht går igennem en hård periode økonomisk. De har kun deres stor navn fra tidligere. Vincent Kompany stod imellem ledelsen og bestyrelsen og var en slags buffer. Nu har de taget den væk, hvilket betyder, at presset virkelig er på Jesper Fredberg og Brian Riemer.

– Han bliver ikke tilladt meget tid. Anderlecht gør det dårligt i ligaen, så resultaterne skal være der med det samme, for ellers er der ikke råd til at gøre noget. Det er selvfølgelig en stor chance for ham, men det er også forbundet med stor risiko.

Presset bliver også stort fra første fløjt, hvilket Brian Riemers kollega Glen Riddersholm allerede har slået fast overfor Tipsbladet. Og presset kommer også til at være der på et forventningsfuldt Lotto Park.

– De har stadig en meget loyal fanbase, der er altid mange mennesker på stadion, men det er ikke det Anderlecht, som vi lærte at kende. Det er også noget, som er meget svært for fansene at forstå, selvom præsidenten ofte siger: "Anderlecht er ikke Anderlecht længere". For fansene er Anderlecht stadig en topklub, som skal spille med om titlen hvert år. De burde dominere og vinde kampene stort.

44-årige Brian Riemer har været igennem sin første test som Anderlecht-træner, da man spillede uafgjort i en testkamp lørdag mod OFI. I ligaen venter der en lang og hård opgave retur til toppen, da man aktuelt indtager 11. pladsen.





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest



Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov



Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie