Riemer indrømmer: Var lidt bekymret for Dolberg

Brian Riemer nåede lige et kort øjeblik at være lidt bekymret for sin danske angriber.



Livet smiler i øjeblikket til Kasper Dolberg.

Han har endelig fundet fodboldformen igen i RSC Anderlecht, han er tilbage på det danske landshold, og så er han endda også blevet far til to piger. Det sidste betød, at Kasper Hjulmand sendte ham hjem fra landsholdstruppen før kampen mod San Marino tirsdag.

Og netop det faktum, at Dolberg har stiftet en familie fik også Anderlechts danske cheftræner, Brian Riemer, til at tvivle på, om han overhovedet havde sin angriber til rådighed til kampen mod Mechelen før landskampene. Det kunne Riemer fortælle pressen forud for weekendens storkamp mod Standard Liege.

– Det har været en rutsjebanetur for Kasper. Det har været meget stressende at blive far for første gang og få to piger, og så endda i udlandet. Heldigvis har hans piger og deres mor det rigtig godt.

– Jeg var et øjeblik bekymret for, at Dolberg ikke skulle spille mod Mechelen, for ja… fødslen havde en del at skulle have sagt, men han afbrød mig i telefonen med ordene: "træner, der er intet, jeg hellere vil end at spille mod Mechelen." Den følelse udstråler han også op til kampen mod Standard. Han går i øjeblikket rundt her som den lykkeligste mand, lyder det fra Brian Riemer.

På banen har Kasper Dolberg da også haft masser at smile over, og mod Mechelen var det ikke til at se, at hans tanker kunne have været et andet sted. Han kom på måltavlen i 3-1-sejren, og Dolberg har i hans tre seneste ligakampe.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Skifter til Rangers

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane