Livet smiler i øjeblikket til Kasper Dolberg.
Han har endelig fundet fodboldformen igen i RSC Anderlecht, han er tilbage på det danske landshold, og så er han endda også blevet far til to piger. Det sidste betød, at Kasper Hjulmand sendte ham hjem fra landsholdstruppen før kampen mod San Marino tirsdag.
Og netop det faktum, at Dolberg har stiftet en familie fik også Anderlechts danske cheftræner, Brian Riemer, til at tvivle på, om han overhovedet havde sin angriber til rådighed til kampen mod Mechelen før landskampene. Det kunne Riemer fortælle pressen forud for weekendens storkamp mod Standard Liege.
– Det har været en rutsjebanetur for Kasper. Det har været meget stressende at blive far for første gang og få to piger, og så endda i udlandet. Heldigvis har hans piger og deres mor det rigtig godt.
– Jeg var et øjeblik bekymret for, at Dolberg ikke skulle spille mod Mechelen, for ja… fødslen havde en del at skulle have sagt, men han afbrød mig i telefonen med ordene: "træner, der er intet, jeg hellere vil end at spille mod Mechelen." Den følelse udstråler han også op til kampen mod Standard. Han går i øjeblikket rundt her som den lykkeligste mand, lyder det fra Brian Riemer.
På banen har Kasper Dolberg da også haft masser at smile over, og mod Mechelen var det ikke til at se, at hans tanker kunne have været et andet sted. Han kom på måltavlen i 3-1-sejren, og Dolberg har i hans tre seneste ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
Skifter til Rangers
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER