Spøjst Hjulsager-interview: Forelsket i burger

Den tidligere Brøndby-spiller Andrew Hjulsager har givet et anderledes interview med en belgisk avis.



De fleste interview med en fodboldspiller handler – knap så overraskende – om fodbold. Det belgiske medie Het Nieuwsblad har imidlertid taget en snak med Andrew Hjulsager om alt andet end fodbold.

Her bliver den tidligere Brøndby-spiller, der nu tørner ud for Gent, blandt andet spurgt ind til, hvem han godt kunne tænke sig at være spærret inde med i et døgn, om han nogensinde er blevet bestjålet, og hvad han mener er den bedste opfindelse.

I interviewet kommer Andrew Hjulsager også ind på mad, og her erklærer han en ubetinget kærlighed til burgeren fra Gasoline Grill i København. 

– Det ligner en gammel tankstation, og det er det faktisk også, for man kan stadig tanke der. Man skal tage derhen på det rigtige tidspunkt, for ellers ender man i en lang kø. Kødet, de bruger, er så friskt, at man stadig kan høre køerne muhe, og bollen er fra et lokalt bageri. Helt seriøst, det er det ultimative kulinariske tip, jeg kan give, siger Hjulsager og fortsætter:

– Hvis man er i København, er man nødt til at tage på Gasoline Grill. Man risikerer bare, at man ikke vil spise noget som helst andet bagefter.

Han fortæller også, at han ikke er den store tilhænger af udviklingen på det københavnske boligmarked.

– Et gennemsnitshus i centrum af København koster rask væk seks millioner kroner. Unge mennesker er dømt til at bo til leje og aldrig komme videre. Ja, lønnen er måske lidt højere, men skatten er også meget høj, lyder det fra Hjulsager.

Den 27-årige offensivspiller har i denne sæson scoret 1 mål i 20 kampe for Gent. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM