Tidligere FCM-bomber vinder kæmpe pris i Belgien

Efter et 2021 med mål på stribe kan den nigerianske angriber Paul Onuachu nu lade sig hylde som årets spiller i belgisk klubfodbold.



Det kan godt være, at den nigerianske angriber Paul Onuachu ikke kom væk fra Genk i sommer og måtte komme sig over skuffelsen, men den store angriber med en fortid i FC Midtjylland kan nu glæde sig over noget succes.

Onsdag aften blev Paul Onuchu hædret og kåret til Årets Spiller i 2021 i belgisk klubfodbold. Det skete ved en stort anlagt ceremoni, hvor den nigerianske bomber vandt prisen foran hollandske Noa Lang. 

Angriberen fik 333 stemmer, mens Club Brugges Noa Lang og Charles De Ketelaere kom ind på anden og tredjepladsen med henholdsvis 272 og 271 point.

Dermed blev Onuachu den første nigerianske vinder af prisen, som officielt hedder “Gouden Schoen”. Og han blev den første Genk-vinder siden Wesley Sonck i 2001. 

Som bevis på sejren har Paul Onuachu fået en guldbelagt fodboldstøvle, som han til kameraerne kyssede i forbindelse med prisuddelingen onsdag.

Den tidligere FC Midtjylland-angriber, der i øjeblikket er skadet, håber fortsat på at komme væk fra belgisk fodbold, og der bør da også være pæn interesse for ham, da han har leveret rigtig godt for klubben gennem en længere periode. Men spørgsmålet er, om han må vente til sommer, nu han er muskelskadet i låret.

I kalenderåret 2021 scorede Paul Onuachu 26 gange i den bedste belgiske række. I 2020/2021-sæsonen blev han topscorer med 33 kasser. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Meldes tæt på storklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’