Ufattelig tæt på VM-drømmen: Den var hård

Midtbanespiller Casper Nielsen var en af de sidste, der blev fravalgt til VM. En hård skæbne, erkender han.



Artiklen er fra Tipsbladets fredagsavis den 10. februar

Casper Nielsens status i Belgien siger alt om en spiller, som har præsteret på topniveau over lang tid. Kåret til ligaens næstbedste og tilmed handlet i en stor handel mellem toprivalerne.

Alligevel har han endnu sin landsholdsdebut til gode, og det blev heller ikke til en tur med VM-holdet til Qatar, hvor han var en af de sidste, der blev sorteret fra.

Og det har sat sine spor.

Vidste du godt den dag, hvor truppen skulle udtages, at du ikke var med, eller sad du og håbede helt til sidst?

”Ja, jeg vidste, at jeg var inde i billedet helt til sidst. Helt indtil sidste sekund. Jeg havde jo snakket med Kasper Hjulmand, da de første navne blev udtaget, så jeg vidste godt, at der var nogle spillere, som kæmpede for at blive klar.”

”Der var nogle spillere, der blev klar inden deadline. Så jeg fik opkaldet om, at jeg skulle holde mig i gang, men det blev desværre ikke mig.”

”Den var hård. Det var den,” erkender Casper Nielsen og kalder det karrierens største rap over nallerne.

”Lige i momentet ser man jo kun sort. Men jeg forstår, at der er nogle, som har spillet mange landskampe og kender stilen.”

”På det tidspunkt havde jeg lov til at være skuffet, fordi jeg syntes, at jeg havde en god grund til at være skuffet. Jeg følte jo, at jeg havde gjort det, jeg kunne.”

”Det er også en del af gamet, og det tog mig lige et par dage at sluge den. Men så havde jeg jo også nogle gode mennesker omkring mig til at sige, at det skulle ikke være verdens undergang.

Men det var hårdt, selvfølgelig var det det, erkender Casper Nielsen, der ikke havde den store lyst til at se VM, men han fulgte trods alt med. Ikke mindst for at følge holdkammeraterne – især Andreas Skov Olsen.

”Det er klart, at når man er så skuffet, så kan det godt gøre lidt ondt. Men det tog et par dage, og så handlede det også om at komme videre.”

”Når man sidder og ser det i fjernsynet, kan man hurtigt sidde og kloge sig på alle mulige ting. Jeg ved godt, hvordan fodbold fungerer, og det er ikke altid så simpelt, som der virker udefra.”

”Til EM var der nogle af de samme ting, der var oppe at vende (omkring spillere med manglende spilletid, red.), hvor tingene gik godt. Og det gjorde det så ikke den her gang,” konstaterer Casper Nielsen, der har gode muligheder for at få en større plads på landsholdet nu, hvor eksempelvis Christian Eriksens skade giver åbninger.

”Jeg har ikke givet op overhovedet. Tværtimod så giver det mig bare endnu mere blod på tanden. Jeg må vente, indtil muligheden kommer for mig, og så må vi se, hvordan det går. Selvfølgelig er A-landsholdet en af de drømme, jeg har. Jeg har nået mange af dem indtil videre… og jeg er ikke færdig endnu. Overhovedet,” smiler han.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Langgaber mellem Blå og Blå

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Færdig? Manchester City har udset afløser

Millionregn over FC Midtjylland

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Benhård Brian Riemer-melding

FC København-talent har truffet stor beslutning

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Håber på FC København-exit

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål