Frederik Rønnow gør i den kommende uge comeback i landsholdstruppen efter halvandet års selvvalgt fravær, og det bliver med et stort nederlag i bagagen.
Lørdag tæskede førerholdet Bayern München fire bolde ind bag 33-årige Rønnow i Union Berlins bur og vandt 4-0 på hjemmebane.
Danskeren havde en generelt travl dag med flere redninger og kunne ikke gøre så meget ved størstedelen af Bayerns mål.
Han så dog mindre godt ud, da han kom skævt ud til et indlæg og derfor ikke var på plads mellem stængerne, da Serge Gnabry øgede til 2-0 i første halvleg.
Landstræner Brian Riemer har afsløret, at han har besluttet, hvem der står i buret mod i den vigtige kamp mod Nordmakedonien i næste uge efter Kasper Schmeichels fravær.
Men han har endnu ikke afsløret, om West Hams Mads Hermansen får debut, eller om mere rutinerede Rønnow får sin landskamp nummer 12.
Lørdag holdt den danske keeper i første omgang Bayern fra fadet i 43 minutter, inden storfavoritten med forholdsvis simple midler fik udbytte af et stort overtag.
Bolden blev fra bagkæden slået langt til Michael Olise, og den teknisk velfunderede franskmand smækkede efter et par træk uimodståeligt kuglen ind bag Rønnow.
Kort efter øgede Gnabry føringen efter danskernes dårlige indgreb, og kort inde i anden halvleg var det Harry Kanes tur til at finde vej til mål med et yderligt forsøg.
Midtvejs gennem anden halvleg blev Olises forsøg blokeret, men bolden faldt nådigt ned for Gnabrys fødder, og tyskeren tordnede den fladt ind bag Rønnow.
Union Berlin har som midterhold trods nederlaget god luft til bundstriden modsat flere af Rønnows landsmænd i kriseramte Wolfsburg.
Med Christian Eriksen som anfører samt Jesper Lindstrøm, Joakim Mæhle og Jonas Wind i startopstillingen tabte Wolfsburg lørdag 0-1 til Werder Bremen, der klarede sig uden karantæneramte Jens Stage.
Nederlaget efterlader Wolfsburg som næstsidst i tabellen efter nu ti ligakampe i streg uden fuld gevinst.
På en generelt skidt dag for danskerne i Bundesliga smed Kasper Hjulmands Champions League-aspirerende Bayer Leverkusen desuden en 2-0-føring og spillede 3-3 hos bundproppen Heidenheim.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT