Benovet Bo Henriksen: Klopp er nok ikke tilfreds

Bild har udråbt Bo Henriksen som "den danske Jürgen Klopp", men selvom den danske Mainz-træner er stolt af sammenligningen, ser han mindst én væsentlig forskel, siger han med et smil på læben over for Tipsbladet.



Tre point i sin trænerdebut i Bundesligaen.

Eventyret kunne næppe være blevet skrevet bedre for Bo Henriksen, der hentede den blot anden sejr i sæsonen til Mainz i sin første kamp i spidsen for klubben. Det skete mod Jess Thorup, der måtte rejse tomhændet hjem til Augsburg efter at have tabt 1-0. 

Alligevel var det ikke selve resultatet, der fyldte mest for danskeren. 

– Det, jeg er mest glad og stolt over, det er vores udtryk. Vi lignede et fodboldhold. Vi lignede et hold, der har spillet og trænet sammen i længere tid. Det er en cadeau til den stab, der er der i forvejen, lyder det fra Bo Henriksen over for Tipsbladet. 

Der skulle da heller ikke mere end én fodboldkamp til, før at det tyske medie Bild sammenlignede ham med en anden tidligere Mainz-træner, der i dag står i spidsen for en af verdens største fodboldklubber.

En træner, som Bo Henriksen kun har rosende ord til overs for. 

– Jeg kender ikke Jürgen Klopp, og jeg har aldrig mødt ham. Men ud fra hvad man ser og hører i medierne, virker han som det mest sympatiske menneske. Han er en voldsom dygtig leder. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Hverken Jürgen Klopp eller Bo Henriksen er blege for at vise deres følelser på sidelinjen. Foto: IMAGO / Pro Sports Images

Vil altid være Bo Henriksen
Den tidligere FC Midtjylland-træner mener dog ikke, at han kan stå på mål for så stor en sammenligning, selvom han sætter pris på skulderklappet. 

– At der er nogen, der sammenligner mig med ham (Jürgen Klopp, red), det er måske at skyde lidt over målet, når man kigger på hans trænerkarriere i forhold til min. Når det så er sagt, så er jeg da stolt over sammenligningen, og det er et kæmpe kompliment. 

Jeg tror ikke, at Klopp ville være så tilfreds med sammenligningen. Han ser også lidt bedre ud end jeg gør. 

Bo Henriksen vil dog altid være Bo Henriksen, så han foretrækker ikke at blive sammenlignet med nogen anden træner, og han har da også – af flere grunde – svært ved at forestille sig, at Jürgen Klopp for alvor jubler over sammenligningen.

– Men jeg er mig selv, og det vil jeg altid være. Jeg tror måske ikke, at Klopp ville være så tilfreds med sammenligningen. Han ser også lidt bedre ud end jeg gør, lyder det spøgende fra danskeren. 

På fredag kan "Den danske Jürgen Klopp" for alvor skrive sig ind i Mainz 05-fansenes hjerter, hvis han lykkes med at slå Xabi Alonsos Bayer Leverkusen, der stadig har til gode at tabe en fodboldkamp i denne sæson og fører Bundesligaen med fem point ned til Bayern München. 

Mindre kan dog også gøre det for Bo Henriksen, der har skrevet under på en aftale med Mainz, som løber frem til sommeren 2026. 

Jürgen Klopp var cheftræner i Mainz i perioden fra 2001 til 2008. Det var samtidig tyskerens første cheftrænerjob for et seniorhold. 





Gravesen i ekstase over dansker-skifte



Mikel Arteta LIVE

TransferLIVE: Stor Arsenal-handel på plads


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen? 

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund



Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

De henter Christian Gytkjær


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Bekræfter interesse

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

FC København henter stortalent i Malmö FF



Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Går i flæsket på Erik ten Hag

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper



Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det