Vil i dialog med fans om aftale med våbenfirma

En kontroversiel sponsoraftale med et våbenfirma skaber stadig stor debat mellem Dortmunds ledelse og fans.



Borussia Dortmund vil høre alle klubbens 218.000 medlemmer om deres holdning til den kontroversielle sponsoraftale med våbenfabrikanten Rheinmetall.

Det siger Hans-Joachim Watzke, Dortmunds formand, der har lyttet til den kritik, der er kommet fra fansene i den seneste tid.

– Jeg vil gerne have, at vi får et komplet billede af deres holdninger, siger Watzke ifølge dpa.

Medlemmernes holdning skal kortlægges ved at sende et spørgeskema ud til alle. Det er for få stemmer, der har ytret sig indtil nu, mener formanden.

I maj indgik Dortmund en treårig aftale med Tysklands største våbenfirma. Det er en aftale, der skulle indbringe klubben omkring 20 millioner euro ifølge dpa. Det svarer til 149 millioner danske kroner.

I søndags protesterede adskillige medlemmer imod sponsoraftalen på klubbens årlige generalforsamling. Nogle medlemmer havde konstrueret falske tanks og lavet en stand med informationer om aftalen.

De kritiske medlemmer mener ikke, at det er foreneligt med klubbens værdier at samarbejde med et våbenfirma.

I en afstemning på generalforsamlingen stemte 556 ud af 855 medlemmer imod sponsoraftalen. 247 stemte for, mens 52 ikke stemte hverken for eller imod.

Watzke, som er på vej til at træde tilbage efter at have ledet klubben i 20 år, kalder afstemningen for et "klart signal" mod aftalen. Men han mener, at det kun er en indikation på grund af antallet af stemmer.

– Det svarer til 0,25 procent af alle vores medlemmer, påpeger 65-årige Watzke, der savner tal fra en større repræsentation.

Da formanden talte foran medlemmerne søndag, forsvarede han aftalen, men sagde også, at han havde ligget søvnløs over den.

– Det var en vanskelig beslutning, som tog hårdt personligt på mig. Men jeg står ved den, lød det fra Watzke.

Rheinmetall har været en stor aktør i forbindelse med krigen mellem Rusland og Ukraine.

Våbenfirmaet, som blandt andet vedligeholder og reparerer kampvogne i Ukraine, forventes at tjene rekordmange penge på den krig samt andre konflikter.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’