Brøndby har fundet sin nye angriber.
Han hedder Michael Gregoritsch og kommer fra Bundesliga-klubben SC Freiburg.
Men hvad er det egentlig for en spiller, og hvad kan man forvente sig af ham i Brøndby IF.
Det har Tipsbladets spurgt Kickers Freiburg-reporter, Carsten Schröter-Lorenz, om.
– Han er god i de afsluttende momenter. Han har et godt spark med venstre ben, hvilket er en klar styrke. Så er han 195 centimeter høj, hvilket giver ham noget tilstedeværelse i luftrummet og i dueller. Han er også udemærket i opbygninsspillet taget hans størrelse i betragtning.
Brøndby IF har købt 31-årige Michael Gregoritsch for omkring 11 millioner kroner, har Tipsbladet afsløret.
Bliver Gregoritsch en succes i Brøndby?
0 Votes
Dårlig presspiller, siger ekspert
Michael Gregoritsch har spillet i SC Freiburg de seneste tre sæsoner og havde for år tilbage en stor andel i, at klubben endte på en imponerende femteplads.
Men ambitionerne og kravene fra cheftræner, Julian Schuster, har gjort, at den østrigske bomber ikke passer ind i systemet længere.
– Hans store svaghed er hans evne til at presse og hans løbemeter. Det er også årsagen til, at han er røget videre, fortæller Carsten Schröter-Lorenz.
Også Werder Bremen og Feyenoord blev meldt ude efter angriberen.
– Det var en overraskelse, at han tog til Brøndby. Han stod ikke øverst på ønskelisten i Werder Bremen, men i Brøndby skal man huske at anerkende hans styrker og acceptere hans svagheder. Jeg synes, hans styrker opvejer for hans svagheder, og det kan godt gå i Danmark, men det gik ikke i Tyskland.
I Brøndby IF skal Michael Gregoritsch konkurrere med Filip Bundgaard om angriberpladsen – den tidligere Randers-komet kan modsat østrigeren spille flere positioner i angrebet.

En god fyr
Michael Gregoritsch var en af de mere løntunge spillere i SC Freiburg-truppen og har helt sikkert skullet acceptere en lønnedgang i Brøndby IF.
Til gengæld kan den del kompenseres ved spilletid, som er vigtigt for ham i forhold til at fastholde sin plads på det østrigske landshold.
– Selvom han fik en mindre rolle i Freiburg, så bevarede han sin rolle på landsholdet. Det er et godt landshold med en træner i Ralf Rangnick, der stoler på ham. Det har også været Rangnicks råd til Gregoritsch at finde en klub, hvor han får spilletid, så han kan opnå drømmen om VM næste år.
Foruden at være en fox in the box er Michael Gregoritsch også en karakter, man som fan og journalist skal glæde sig til, forklarer Carsten Schröter-Lorenz.
– Han er en rigtig god fyr, intelligent, og man kan have gode snakke med ham. Han har noget dybde i sig, og det er fedt. Han kan også give nogle gode svar i interviews, og vi (journalister, red.) fandt ham interessant at snakke med.
Michael Gregoritsch har underskrevet en treårig aftale med Brøndby IF og kan få sin debut mod Strasbourg torsdag aften – det er den første af to kvalifikationskampe til Conference League.
LIVE
LIVE: Melder udsolgt
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
NYHEDER
U21-landstræner: EM-målsætningen er intakt
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
NYHEDER
Stikker: ‘De spiller ad helvedes til!’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
Ronaldo undskylder for drama i København
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’
TIPSBLADETS DOM
Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark
NYHEDER
Sådan sagde Messi farvel til landsholdet
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
Superliga-profil misser landskamp pga. flyskræk
EKSKLUSIVT
Smidt på porten: ‘Elias Achouri sad provokerende’
EKSKLUSIVT
‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’
Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr
NYHEDER
Kane: ‘Overgår min vildeste drøm’
Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
NYHEDER
Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
EKSKLUSIVT