Xabi Alonso er et af de varmeste trænernavne overhovedet i øjeblikket, og han er nok den træner, som der tales mest om i øjeblikket.
Bliver han i Bayer Leverkusen efter sæsonen, når både Liverpool og Bayern München har ham som førstevalg til de ledige trænersæder inden længe? Det er spørgsmålet, som kredser rundt om ham i disse tider.
Xabi Alonsos Leverkusen har kursen sat mod et sensationelt tysk mesterskab efter en vild sæson, hvor man endnu ikke har tabt. Klubbens målmand Lukas Hradecky forstår godt, at Alonso lige nu bringes i spil til større klubadresser. Det sagde Hradecky i kølvandet på Finlands landskamp mod Wales forleden.
– I ser ham ikke til hverdag. Stemningen som han har bragt hertil, som vi ikke havde før, kommer fra hans erfaringer i fodboldverdenen.
– Han har skabt det bedste Leverkusen-hold, som jeg har set. Vi har 18, 19, 20 spillere, og det er ligegyldigt hvem der spiller. Der er en masse forskellige taktikker og en masse at forholde sig fra modstandernes side af. Det må være et helvede at spille imod os, siger han og understreger:
– Hans stab, måden han tænker på hjørnespark, hans presspil om vi skal stå dybt eller andet. Hypen er helt klart berettiget, siger han ifølge både Daily Mail og Mirror.
Tipsbladet talte med Brøndbys målmand Patrick Pentz i forrige uge, og lejesvenden fra Leverkusen talte også flot om spanieren. Blandt andet leverede Xabi Alonso en detalje til træning, som blæste Pentz bagover. Læs den historie her.
Xabi Alonsos Bayer Leverkusen fører Bundesligaen med ti point ned til Bayern München. Der er otte kampe tilbage.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADETS DOM