Euforisk Bo Henriksen: ‘Det mest vanvittige år’

De tre point mod Bayern München er selvfølgelig fantastiske, men Bo Henriksen er efter det gigantiske resultat mest stolt af, at sejren var fuldt fortjent, fortæller den danske Bundesliga-boss til Tipsbladet.



Det er dagen derpå, da Tipsbladet får fat i Bo Henriksen.

Dagen derpå efter karrierens største enkeltstående resultat for den danske Mainz-boss, der lørdag leverede et kæmpemæssigt resultat ved at blive det første hold til at besejre Bayern München i denne Bundesliga-sæson.

Bo Henriksen lyder da også som en, der har råbt og skreget en hel del i det seneste døgns tid, men den danske Bundesliga-træner er selvsagt voldsomt stolt over 2-1-sejren over Tysklands største klub. Stemmen er i hvert fald relativt hæs, men humøret er selvsagt helt i top, da Bo Henriksen tager telefonen.

– Det var fuldt fortjent, synes jeg, på rigtigt mange måder. Vi spiller selvfølgelig en rigtig flot fodboldkamp. Vi spiller rigtig god fodbold, når vi har bolden. Vi tør at spille med dem, og vi tør at gå på dem og presse dem højt. Så det var sjovt, siger Bo Henriksen til Tipsbladet om lørdagens vilde kamp.

Det har været et vildt og fuldstændigt fænomenalt år.

Bo Henriksen, Mainz-cheftræner

Den tidligere FC Midtjylland-boss vil ikke lægge skjul på, at der er selvfølgelig er tale om et af karrierens absolutte højdepunkter.

– Ja, det er i hvert fald det største enkeltstående resultat, kan man sige. Det er den kamp, hvor vi har slået det bedste hold, det siger sig selv. Men altså, vi spiller bare god fodbold, og det er det, jeg er mest stolt af, at det ikke er en heldig sejr eller at vi bare parkerer bussen eller et eller andet, siger Bo Henriksen og fortsætter:

– Vi spiller faktisk rigtig, rigtig god fodbold og det har vi faktisk gjort igennem en rigtig lang periode nu. Det kulminerer så lidt i går, hvor vi er med hele vejen og faktisk også fortjent vinder den fodboldkamp.

I har én kamp tilbage i 2024 nu. Du kom til Mainz i februar, hvor I lå under nedrykningsstregen. Nu ligger I nummer seks og har lige slået Bayern München. Hvordan ser du tilbage på 2024?

– Hahaha, ja… det har nok været det mest vanvittige år, i hvert fald fodboldmæssigt, i forhold til at skulle præstere og have kniven for struben i en rigtig lang periode. Vi laver en mirakuløs redning af Mainz, og så ser vi ind i et efterår, hvor tre af vores fem bedste spillere er væk, og hvor man så igen skal bygge noget nyt op. Og at vi så nu her ligger på en sjetteplads, det er… den stab, jeg har, de skal også have kæmpe ros.

– Det har været et vildt og fuldstændigt fænomenalt år. Silberbauer har været en kæmpe, kæmpe stor del af det, og det har Mikkel Jespersen og resten af min stab selvfølgelig også. Det har været et vildt år, lyder det fra Bo Henriksen.

Selvom det i øjeblikket kører helt forrygende for Mainz, så er Bo Henriksen stadig en smule tilbageholdende med at opstille målsætninger om, hvor klubben skal slutte i Bundesliga-tabellen.

– Jeg ved godt, at det lyder kedeligt, men i sidste ende tror jeg, at vi har det fjerde-femte laveste budget i Bundesligaen og vi har som sagt solgt de spillere, som vi har. At vi så alligevel banker det op på det niveau, vi har, det er bare imponerende, og derfor skal vi også bare kigge én kamp ad gangen.

– Målsætningen fra starten af, fra klubbens side, var jo at komme væk fra den nedrykningsstreg, som vi var så stor en del af i sidste sæson. Nu ligger vi så nummer seks, og det skal vi nyde. I fodboldverdenen skal vi nyde de små succeser, vi har, lyder det afslutningsvist fra Bo Henriksen med et stort grin.

Efter Mainz’ kæmpemæssige sejr mod Bayern München har Tipsbladet også talt med Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg om Bo Henriksens bragende succes i Tyskland. Det kan du læse om her.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’