Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

I et interview med Tipsbladet fortæller Christian Eriksen, om et skifte til Superligaen har været på tegnebrættet, eller om det kan komme på tale i fremtiden.



WOLFSBURG (Tipsbladet): Så skete det, som mange har ventet på.  

Christian Eriksen har i lidt over en uge været på plads i Wolfsburg, hvor han forenes med en perlerække af danske spillere.  

En nyhed, der bestemt ikke er gået ubemærket hen.  

Tipsbladet har været en tur i Wolfsburg for at tale med den danske stjerne, der har haft nogle travle dage, siden han blev præsenteret i den tyske klub, for interessen har været enorm.  

Efter et hav af andre presse-opgaver var Christian Eriksen klar til at tale med de mange danske og tyske medier, der alle var mødt op på Volkswagen Arena (Wolfsburgs hjemmebane, red.) for en snak med Christian Eriksen.  

Den 33-årige danske stjerne tog sig højligt tid til at hilse pænt på de fremmødte journalister, der på rad og række stod klar til at interviewe ham.  

Hvordan går det? ‘rigtig godt’, svarede Christian Eriksen med et stort smil på læberne, inden interviewet gik i gang.  

Og der var rigeligt at tale om.  

En lang, lang pause 

Med et mål og en assist gik Christian Eriksen den 10. juni på sommerferie efter landskampen mod Litauen. En ferie, der skulle vise sig at være meget længere end ventet.  

For vi skulle et godt stykke ind i september, før Christian Eriksen var tilbage i fodboldverdenen, hvilket også kostede ham en plads på holdet til landskampene mod Skotland og Grækenland.  

Den lange ventetid og store uvished har gjort, at spekulationerne var mange. Rigtig mange.  

Kunne Christian Eriksen finde på at skifte til OB? Kunne han finde på at skifte til FC København? Vil han hjem til Superligaen?  

Svaret er endegyldigt nej.  

Det var aldrig nogensinde på tale at skifte hjem til Danmark, fortæller Christian Eriksen til Tipsbladet.  

– Det har ikke været inde i mine overvejelser. Det har været en sjov ting at følge med i, for der har været rigtig meget fokus på det, og jeg har fået en masse beskeder fra Rasmus Falk, men det har aldrig været inde i mine overvejelser at skulle til Danmark. Ikke endnu, nej.  

Blev Falk desperat til sidst, fordi han anede en chance?  

– Nej, han var ikke desperat. Han respekterede det selvfølgelig, og han skrev en masse beskeder, om jeg skulle komme eller ej, siger Christian Eriksen med et smil.  

En klub som FC København, der skal spille Champions League, ville måske kunne lokke, men det var heller ikke inde i overvejelserne?  

-Nej.  

Fik du slet ingen tilbud fra nogen danske klubber?  

– Nej, slår Christian Eriksen fast.  

Christian Eriksen var på bænken i Wolfsburgs kamp mod FC Köln. Foto: Alamy

Vil Eriksen slutte karrieren i Danmark?  

Mange fans drømmer om at se Christian Eriksen hjemme i den danske andedam, men de drømme kan folk vist godt pakke væk.  

Det ligger umiddelbart ikke i kortene, at Christian Eriksen vender tilbage til dansk fodbold.  

Har du en ambition om, at du på sigt gerne vil slutte af hjemme i Danmark? 

– Det skifter lidt. Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, og hvordan man står, men lige nu har det ikke været inde i tankerne at skulle til Danmark.  

– Om det ændrer sig om to, tre eller fire år, det ved jeg ikke, men lige nu var det ikke intentionen, men vi må se, hvad der sker i fremtiden.  

Det trækker i mange spillere at slutte karrieren i Danmark. Trækker det også i dig?  

– Ikke det helt store i øjeblikket, nej. Det trækker ikke det store i mig at skulle spille Superliga nu, men hvis det ændrer sig senere, så er det måske anderledes, men lige nu trækker det ikke i mig, nej, siger Christian Eriksen.  

Se interviewet med Christian Eriksen i afspilleren øverst i artiklen.  

Eriksen er på kontrakt i Wolfsburg til sommeren 2027 – og han kan nu se frem til et nyt kapitel i Bundesligaen, hvor han fortsat mangler at få debut, men det kan ske søndag, hvor Wolfsburg møder Borussia Dortmund.  





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

FC København – FC Nordsjælland

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Neestrup må undvære profil igen



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Randers FC – Vejle Boldklub

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Utroligt: Brøndby må glæde sig



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FC København-boss reagerer på tilråb

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Derfor var Moukoko vraget

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale