Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

I et interview med Tipsbladet fortæller Christian Eriksen, om et skifte til Superligaen har været på tegnebrættet, eller om det kan komme på tale i fremtiden.



WOLFSBURG (Tipsbladet): Så skete det, som mange har ventet på.  

Christian Eriksen har i lidt over en uge været på plads i Wolfsburg, hvor han forenes med en perlerække af danske spillere.  

En nyhed, der bestemt ikke er gået ubemærket hen.  

Tipsbladet har været en tur i Wolfsburg for at tale med den danske stjerne, der har haft nogle travle dage, siden han blev præsenteret i den tyske klub, for interessen har været enorm.  

Efter et hav af andre presse-opgaver var Christian Eriksen klar til at tale med de mange danske og tyske medier, der alle var mødt op på Volkswagen Arena (Wolfsburgs hjemmebane, red.) for en snak med Christian Eriksen.  

Den 33-årige danske stjerne tog sig højligt tid til at hilse pænt på de fremmødte journalister, der på rad og række stod klar til at interviewe ham.  

Hvordan går det? ‘rigtig godt’, svarede Christian Eriksen med et stort smil på læberne, inden interviewet gik i gang.  

Og der var rigeligt at tale om.  

En lang, lang pause 

Med et mål og en assist gik Christian Eriksen den 10. juni på sommerferie efter landskampen mod Litauen. En ferie, der skulle vise sig at være meget længere end ventet.  

For vi skulle et godt stykke ind i september, før Christian Eriksen var tilbage i fodboldverdenen, hvilket også kostede ham en plads på holdet til landskampene mod Skotland og Grækenland.  

Den lange ventetid og store uvished har gjort, at spekulationerne var mange. Rigtig mange.  

Kunne Christian Eriksen finde på at skifte til OB? Kunne han finde på at skifte til FC København? Vil han hjem til Superligaen?  

Svaret er endegyldigt nej.  

Det var aldrig nogensinde på tale at skifte hjem til Danmark, fortæller Christian Eriksen til Tipsbladet.  

– Det har ikke været inde i mine overvejelser. Det har været en sjov ting at følge med i, for der har været rigtig meget fokus på det, og jeg har fået en masse beskeder fra Rasmus Falk, men det har aldrig været inde i mine overvejelser at skulle til Danmark. Ikke endnu, nej.  

Blev Falk desperat til sidst, fordi han anede en chance?  

– Nej, han var ikke desperat. Han respekterede det selvfølgelig, og han skrev en masse beskeder, om jeg skulle komme eller ej, siger Christian Eriksen med et smil.  

En klub som FC København, der skal spille Champions League, ville måske kunne lokke, men det var heller ikke inde i overvejelserne?  

-Nej.  

Fik du slet ingen tilbud fra nogen danske klubber?  

– Nej, slår Christian Eriksen fast.  

Christian Eriksen var på bænken i Wolfsburgs kamp mod FC Köln. Foto: Alamy

Vil Eriksen slutte karrieren i Danmark?  

Mange fans drømmer om at se Christian Eriksen hjemme i den danske andedam, men de drømme kan folk vist godt pakke væk.  

Det ligger umiddelbart ikke i kortene, at Christian Eriksen vender tilbage til dansk fodbold.  

Har du en ambition om, at du på sigt gerne vil slutte af hjemme i Danmark? 

– Det skifter lidt. Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, og hvordan man står, men lige nu har det ikke været inde i tankerne at skulle til Danmark.  

– Om det ændrer sig om to, tre eller fire år, det ved jeg ikke, men lige nu var det ikke intentionen, men vi må se, hvad der sker i fremtiden.  

Det trækker i mange spillere at slutte karrieren i Danmark. Trækker det også i dig?  

– Ikke det helt store i øjeblikket, nej. Det trækker ikke det store i mig at skulle spille Superliga nu, men hvis det ændrer sig senere, så er det måske anderledes, men lige nu trækker det ikke i mig, nej, siger Christian Eriksen.  

Se interviewet med Christian Eriksen i afspilleren øverst i artiklen.  

Eriksen er på kontrakt i Wolfsburg til sommeren 2027 – og han kan nu se frem til et nyt kapitel i Bundesligaen, hvor han fortsat mangler at få debut, men det kan ske søndag, hvor Wolfsburg møder Borussia Dortmund.  





Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar




EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

En fynsk kongetransfer!

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Dansk tennis-ydmygelse

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Bendtner scorer nyt job

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC København – Silkeborg IF

FC Midtjylland – Viborg FF

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Dansker i stort kinesisk eventyr

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Engelsk legende til Wrexham?



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Andreas Christensen afviste Danmark

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn