Ingvartsen sikrer Bo Svensson sejr over Leverkusen

På et sent mål af Marcus Ingvartsen tog Mainz en sejr på 3-2 over ellers formstærke Bayer Leverkusen.



Bayer Leverkusen har med lutter sejre den seneste måneds tid været godt kørende i Bundesligaen, men fredag stoppede holdets gode stime.

Det sørgede Bo Svenssons Mainz-mandskab for, og det var også en dansker, der inde på banen afgjorde kampen. Indskiftede Marcus Ingvartsen blev således matchvinder, da han scorede til slutresultatet 3-2 med blot et par minutter tilbage af kampen.

Dermed fuldendte han et flot comeback for Mainz, der både var bagud 0-1 og 1-2 undervejs. Med to mål i kampens afslutning, hvoraf det ene altså blev scoret af Ingvartsen, vendte Mainz, der var på hjemmebane, dog kampen på hovedet.

Generelt var der masser af underholdning i anden halvleg. Leverkusen startede de sidste 45 minutter foran 1-0 på et mål af Patrik Schick, men efter lidt over ti minutter fik Mainz udlignet.

Blot et par minutter senere så Mainz ud til at være kommet foran, men et VAR-tjek annullerede målet. I stedet kom Leverkusen så foran ved Lucas Alario, mens argentinerens scoring blev altså nytteløs.

I 84. minut udlignede Jean-Paul Boëtius med en flot helflugter efter et indkast, og derefter stemplede Marcus Ingvartsen så ind. Den tidligere FC Nordsjælland-angriber, som var blevet skiftet ind fem minutter tidligere, fik efter rodet spil i feltet prikket bolden ind og bragt Mainz foran.

Mainz ligger på syvendepladsen og er ét af fem hold, der har 34 point. De fire andre har dog spillet en kamp færre. Leverkusen har 41 point på tredjepladsen, hvilket er 11 færre end topholdet Bayern Münchens total.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Stor hyldest af Mike Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’