– Kamil Grabara ville være nummer et for Tyskland

Følgere af tysk fodbold er svært begejstret over Kamil Grabaras præstationer i Wolfsburg-kassen.



Det kan godt være, at han droppede lidt for hyppigt i løbet af et svært forår i FC København, men Kamil Grabara har fået en flyvende start på livet i tysk fodbold.

Wolfsburg-keeperen er i det store tyske fodboldmedie Kicker den næstbedst bedømte målmand i denne sæson, og også journalister, der følger Bundesligaen, sender store roser afsted til Kamil Grabara.

Alligevel må målmanden kigge langt efter en udtagelse til det polske landshold.

Heller ikke til de kommende to landskampe mod henholdsvis Portugal og Kroatien er Kamil Grabara udtaget, og det selv om at Polen faktisk har udtaget fire målmænd i Lukasz Skorupski fra Bologna, Marcin Bulka fra OGC Nice, Bartlomiej Dragowski fra Panathinaikos og Bartosz Mrozek fra Lech Poznan.

At der ikke er plads til den tidligere FCK-målmand i landsholdstruppen overrasker nogle af dem, der følger tysk fodbold tæt.

Faktisk mener én, at Kamil Grabara aktuelt ville være førstemålmand på det tyske landshold, hvor Manuel Neuer er stoppet, og hvor Marc-André ter Stegen er blevet langtidsskadet.

– Jeg tror, at han i dag er bedre end (Oliver) Baumann og ville være nummer et (på det tyske landshold, red.). Jeg synes oven i købet også, at han skiller sig ud i forhold til trioen (der er udtaget til det tyske landshold, red.), siger journalisten Tomasz Urban til mediet Sportowefakty.wp.pl.

De tre tyske landsholdsmålmand denne gang er Oliver Baumann, Alexander Nübel og Janis Blaswich, hvor Baumann altså er det formodede førstevalg. Ingen af de tre har landskampe på cv'et.

– Han (Grabara) ville helt sikkert være blandt de tre-fire bedste målmænd efter Manuel Neuers stop og Marc-André ter Stegers skade. Jeg ved dog ikke, om han vil være i stand til at slå Nübel, (Kevin) Trapp eller Baumann af, lyder det fra Franz Krafczyk, der er journalist på 90min.de.

Kamil Grabara står noteret for en enkelt landskamp. Han har lukket 12 mål ind i seks kampe for Wolfsburg, der i Bundesligaen har noteret sig for syv point i sæsonens første seks kampe.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!