– Kamil Grabara ville være nummer et for Tyskland

Følgere af tysk fodbold er svært begejstret over Kamil Grabaras præstationer i Wolfsburg-kassen.



Det kan godt være, at han droppede lidt for hyppigt i løbet af et svært forår i FC København, men Kamil Grabara har fået en flyvende start på livet i tysk fodbold.

Wolfsburg-keeperen er i det store tyske fodboldmedie Kicker den næstbedst bedømte målmand i denne sæson, og også journalister, der følger Bundesligaen, sender store roser afsted til Kamil Grabara.

Alligevel må målmanden kigge langt efter en udtagelse til det polske landshold.

Heller ikke til de kommende to landskampe mod henholdsvis Portugal og Kroatien er Kamil Grabara udtaget, og det selv om at Polen faktisk har udtaget fire målmænd i Lukasz Skorupski fra Bologna, Marcin Bulka fra OGC Nice, Bartlomiej Dragowski fra Panathinaikos og Bartosz Mrozek fra Lech Poznan.

At der ikke er plads til den tidligere FCK-målmand i landsholdstruppen overrasker nogle af dem, der følger tysk fodbold tæt.

Faktisk mener én, at Kamil Grabara aktuelt ville være førstemålmand på det tyske landshold, hvor Manuel Neuer er stoppet, og hvor Marc-André ter Stegen er blevet langtidsskadet.

– Jeg tror, at han i dag er bedre end (Oliver) Baumann og ville være nummer et (på det tyske landshold, red.). Jeg synes oven i købet også, at han skiller sig ud i forhold til trioen (der er udtaget til det tyske landshold, red.), siger journalisten Tomasz Urban til mediet Sportowefakty.wp.pl.

De tre tyske landsholdsmålmand denne gang er Oliver Baumann, Alexander Nübel og Janis Blaswich, hvor Baumann altså er det formodede førstevalg. Ingen af de tre har landskampe på cv'et.

– Han (Grabara) ville helt sikkert være blandt de tre-fire bedste målmænd efter Manuel Neuers stop og Marc-André ter Stegers skade. Jeg ved dog ikke, om han vil være i stand til at slå Nübel, (Kevin) Trapp eller Baumann af, lyder det fra Franz Krafczyk, der er journalist på 90min.de.

Kamil Grabara står noteret for en enkelt landskamp. Han har lukket 12 mål ind i seks kampe for Wolfsburg, der i Bundesligaen har noteret sig for syv point i sæsonens første seks kampe.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Markant ændring i Silkeborg

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Tyskland – Paraguay