Farce i danskerbrag

Første halvleg varede 73 minutter, da Wolfsburg gæstede Union Berlin. Klapstol var på banen i Augsburg.



Fanprotesterne i tysk fodbold nåede lørdag et klimaks, da Union Berlin tog imod Wolfsburg.

Dommeren afbrød kampen og truede med at afblæse den helt, da tilskuere blev ved med at smide tennisbolde ind på banen.

Efter mere end 20 minutters afbrydelse i første halvleg og flere forgæves forsøg på at genstarte opgøret, meddelte stadionspeakeren over højttaleranlægget, at dommeren havde fået nok.

Inde på banen var det svært for spillerne, der talte flere danskere, at finde nogen som helst rytme på grund af de mange afbrydelser.

Wolfsburg stillede med Jonas Wind og Joakim Mæhle, mens Frederik Rønnow vogtede målet for værterne. Senere kom Mikkel Kaufmann også på banen for hjemmeholdet.

I slutningen af første halvleg – hvilket var i det 71. minut – tog Union Berlin føringen på et hovedstød fra Danilho Doekhi, der også endte som matchvinder i 1-0-sejren. To minutter senere blev der fløjtet til pause.

Selv om Jonas Wind var indblandet i en hel del farlige situationer for Wolfsburg, så lykkedes det ikke gæsterne at få noget med hjem fra den tyske hovedstad.

0-0-kampen mellem Borussia Mönchengladbach og Darmstadt blev også præget af fanprotester og måtte forlænges med godt et kvarter på grund af kast med tennisbolde fra tribunerne.

I Augsburgs 2-2-kamp på eget græs mod RB Leipzig kunne cheftræner Jes Thorup se en klapstol blive smidt ind til Augsburg-målmand Finn Dahmen. Også her var der tennisbolde på græsset.

Protesterne på tribunerne har stået på i flere uger. Flere fans er uenige i klubbernes beslutning om at åbne for, at investorer kan købe en andel af de fremtidige tv-indtægter i tysk fodbold.

Beslutningen blev truffet på et møde i Den Tyske Fodboldliga (DFL) i december. To tredjedele af de 36 klubber i landets to bedste rækker stemte for det kontroversielle forslag.

Flere tyske klubber har været tvunget til at stramme budgetterne, da der i denne sæson er færre tv-penge til fordeling blandt klubberne.

/ritzau/.





Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater


Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Superliga-løgn

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik