,

Landsholdslegende: Det er afgørende for Eriksen

Martin Jørgensen slår på Viaplay fast, at Christian Eriksens skifte til Wolfsburg kan blive et afgørende vendepunkt for hans retur til landsholdet.



Senest var beskeden, at han ikke måtte komme med.

Om Brian Riemer så kan tillade sig at give Christian Eriksen den samme besked til oktober, vides endnu ikke.

Nu kan han kalde sig Wolfsburg-spiller, hvilket måske kan få roen til at sænke sig hos danskerne med henblik på det kommende VM.

– Nu kommer han til Bundesligaen, som er en top fem-liga. Det betyder, at han får den kamptræning, han skal have. Det er stadig på et meget højt niveau, siger fodboldeksperten Martin Jørgensen til Viaplay og uddyber:

– Jeg synes, niveauet passer godt, han kan blive en bærende spiller og få den kamptræning, der skal til for at komme med til VM næste år.

Hvornår vender han tilbage?

Det er Belarus og Grækenland, som i oktober skal bydes op til dans af landsholdet, men det er ikke sikkert, hvis man spørger Martin Jørgensen, om han kan nå i omdrejninger inden da til at være med.

– Måske er næste gang allerede for tidligt, men han kommer til Bundesligaen og har trænet med i Malmø. Så fysisk må han være et godt sted; nu mangler han bare kamptræning, hvor han kan få lidt i benene. Er det nok til at blive udtaget? Det synes jeg, det er, siger manden, der selv nåede 102 kampe for Danmark.

Christian Eriksen er den dansker, som er noteret for flest landskampe i rødt og hvidt. Lige nu er tallet 144.

Se hele analysen i videoen over artiklen.






LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører vilde kontraktdetaljer

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spår vild Rasmus Højlund-sæson