Liverpools sportschef jubler over Grabara-skifte

Wolfsburg har skudt papegøjen med Kamil Grabara, vurderer Jörg Schmadtke.



Kamil Grabaras storskifte til Wolfsburg er endelig en realitet. Den tyske klub har købt FC København-målmanden, som støder til Tyskland næste sommer – eller til januar, hvis de gør brug af den option. 

I Wolfsburg jubler de. I FC København græder de nok med det ene øje over farvellet, men jubler med det andet over endnu et salg for mere end 100 millioner kroner. I Liverpool jubler de også, for klubben har sikret sig millioner på grund af en videresalgsklausul. 

Og i Liverpool går en mand rundt, som er meget tilfreds. Klubbens vikarierende sportsdirektør Jörg Schmadtke har nemlig en fortid i Wolfsburg, hvor han fra 2018 til januar i år var sportsdirektør. Han kan konstatere, at hans tidligere klub har skudt papegøjen med købet af Superligastjernen.

– Han er en rigtig god målmand. Han er høj og meget atletisk, og så er han ikke bange for at komme ud af sit mål. Han er en højlydt og en aggresiv spiller, som udstråler en stærk tilstedeværelse, siger Schmadtke til Wolfsburger Allgemeine

Kamil Grabara afløser Koen Castells, som stopper i Wolfsburg næste sommer, og det bliver en noget anden type, som fremover skal vogte buret. 

– Koen er en fremragende målmand, og det har han altid vist med sine præstationer. Men han er også en af de mere stille typer på banen, for han er en mere introvert type. 

– Jeg kan bare sige, at Wolfsburg har gjort en meget god fangst i Grabara, og de har fundet en topafløser for Casteels. Det har de virkelig gjort godt, vurderer Schmadtke. 

Når Kamil Grabara støder til Wolfsburg, vil han komme til klubben med massevis af erfaring som førsteholdsmålmand via sin tid i dansk fodbold for AGF og FC København.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp