Ny Hoffenheim-boss sætter sin lid til Delaney

Hoffenheim befinder sig i en stor krise i øjeblikket, men Bundesliga-klubbens nye cheftræner ser Thomas Delaney som en af de spillere, der kan bringe holdet tilbage på rette kurs.



Pellegrino Matarazzo blev onsdag ansat som ny cheftræner for Hoffenheim, og den 45-årige amerikaner har nærmest kniven for struben fra dag ét i Bundesliga-klubben. 

Hoffenheim har blot tre point ned til nedrykningszonen, og dermed er der et markant pres på danskerklubben inden lørdagens hjemmekamp mod Leverkusen. 

Hoffenheim har blot vundet én ud af holdets seneste 13 kampe i Bundesligaen, hvoraf man har tabt de otte, så det er et ganske kriseramt mandskab, som Pellegrino Matarazzo har overtaget. 

– Tabellen lyver aldrig. Der er en grund til, at vi ligger, hvor vi gør. Vi må acceptere det og kigge fremad. Man må ikke glemme, hvad ens styrker er. Når vores sind er frie og vi kan mærke modet, så kan vi vende tilbage til vores offensive spil og begynde at vinde kampe igen, lyder det, ifølge avisen Stimme, fra Pellegrino Matarazzo. 

Stimme peger på, at Hoffenheim-mandskabet har manglet ledertyper, men at Matarazzo nu har en stor tiltro til Thomas Delaney, som Hoffenheim i januar lejede i Sevilla.  

– Den nuværende Hoffenheim-krise er også en lederskabskrise, og der er en mangel på spillere, der går forrest. I Thomas Delaney og John Anthony Brooks mener Matarazzo at have spottet spillere, 'der er i stand til at se ting og gøre en forskel', lyder det. 

Udover Thomas Delaney råder Pellegrino Matarazzo over tre andre danskere i Hoffenheim, nemlig Kasper Dolberg, Robert Skov og Jacob Bruun Larsen. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul