Det tog formentlig fusen på de fleste, at Jacob Rasmussen ud af det blå skiftede til 1. FC Kaiserslautern fra RB Salzburg efter blot et halvt år i den østriske storklub.
Spilletiden har ellers været fornuftig, og undervejs havde forsvarsspilleren også en enkelt gang anførerbindet om armen, men alligevel blev det et kort kapitel i fodboldkarrieren, der nu fortsætter i det vestlige Tyskland.
1. FC Kaiserslautern kan nogle muligvis huske som et storhold i Tyskland, men det er mange år siden, at man har spillet med i Bundesligaen, og aktuelt nyder man tilværelsen på andenklasse. Tipsbladet har derfor talt med Nicolai Lisberg, der er tysk fodboldekspert og redaktør på Bulibold, om hvordan han ser på transferen og tingenes tilstand hos de firefoldige tyske mestre anno 2026.
– Det er overraskende, der er ikke mange spillere, der går fra at spille fast for RB Salzburg til den næstbedste tyske række – det omvendte ser man oftere. At det er der, Jacob Rasmussen nu skal hen, det er ret så overraskende, fortæller han.
Den tyske pendant til ‘De Røde Djævle’ har ikke spillet med i Bundesligaen de seneste 14 år, og den efterfølgende nedtur var ved at blive katastrofal.
– De sidste mange år har det kun været ned ad bakke. Det var tæt på at gå helt galt, de var ikke langt fra en konkurs, og man var tæt ved at rykke ud af 3. Liga, men så lykkedes det at samle nogle investorer, så man akkurat undgik det, og siden har man bygget på. Der er meget langt til historiernes vingesus i 50’erne med Fritz Walter (Klublegende, red,) og 90’erne med Michael Schjønberg, hvor man var en magtfaktor i tysk fodbold. Det er man ikke længere.
– 2026-versionen af Kaiserslautern er et hold, der er ved at rejse sig, der har store ambitioner og har fået styr på økonomien. Sportsligt har man også været i en pokalfinale for år tilbage mod Leverkusen, det er nok det, Jacob Rasmussen kan se sig selv i. Han ser en klub, der er på vej frem.

De skal i Bundesligaen
I denne sæson er man en smule efter topplaceringerne i 2. Bundesligaen, der kan sikre oprykning, men i en liga, der altid er absurd tæt, kan alt ske, og Jacob Rasmussens rolle på holdet bliver formentlig ens med den, han havde hos Brøndby IF.
– Jeg forestiller mig, at man må være imponeret over at tiltrække en spiller med det cv, han trods alt har. Jeg tror, han bliver set som en erfaren spiller, der skal have en lederrolle på holdet, der ellers er meget ungt. Fodboldmæssigt giver det god mening, man får noget kvalitet ind i bagkæden og lederegenskaber. Det kan blive guld værd i denne sæson og den næste.
– Ambitionen er, at man inden længe gerne vil rykke op, man var tæt på i sidste sæson. Utvivlsomt er det målet at vende tilbage til Bundesligaen meget snart, siger Nicolai Lisberg afsluttende.
Jacob Rasmussen har fået nummer 14 hos FC Kaiserslautern, som spiller mod Elversberg lørdag aften.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Kevin Diks skriver historie
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’