I weekenden fik Bayern München ørerne i maskinen, da de indkasserede et chokerende 2-4-nederlag til Bochum.
I bagkæden havde Julian Nagelsmann valgt Benjamin Pavard, Niklas Süle, Dayot Upamecano og Lucas Hernandez, men specielt to af dem er den tidligere tyske fodboldspiller og nuværende klubrepræsentant for Bayern München ikke begejstret for:
– Ved to af spillerne, så er prisen på dem bare ikke rigtig. Upamecano og Hernandez. Man må forvente mere. Upamecano virker ikke til, at han er ankommet endnu. Han ligner en mand i en fremmed krop, siger han ifølge det tyske medie Bild til et sponsormøde.
Dayot Upamecano kom til Bayern München i sommer sammen med Julian Nagelsmann for 316 millioner kroner, mens Lucas Hernandez blev klubbens dyreste indkøb nogensinde, da han kom fra Atletico Madrid for knap 600 millioner kroner i 2019:
– Han var den dyreste spiller nogensinde, så man må forvente mere af ham, siger Lothar Matthäus.
Lucas Hernadez har tidligere spillet som venstreback, men kan også spille i det centrale forsvar, hvor man har valgt at sige farvel til Niklas Süle, der skifter til rivalerne fra Dortmund til sommer. Det kan synes mærkeligt, når defensiven har problemer, men det er der også en forklaring på:
– Det handlede aldrig om penge. Han havde to tilbud fra England, et fra Newcastle, hvor han kunne have tjent en masse penge. Han følte ikke støtten fra klubben. Han følte sig udeladt, hvor andre modtog mere støtte, afslutter han.
Dayot Upamecano har siden sin ankomst optrådt 25 gange for Bayern München, mens det er blevet til 22 kampe i denne sæson for Lucas Hernandez.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
Spændende melding
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
