Robert Skov fik for tredje kamp i streg spilleminutter, da TSG Hoffenheim sikrede sig uafgjort, 2-2, mod Eintracht Frankfurt lørdag eftermiddag i Bundesligaen.
Danskeren er fortsat ved at kæmpe sig tilbage til topformen, da en baglårsskade har holdt ham ude siden november. Perioden væk fra grønsværen har været hård men lærerig, siger Robert Skov i et interview med TV3 Sport.
– Det har været en tid, hvor der har været udfordringer på en anden måde, end jeg har været vant til. Jeg har også lært meget og jeg er selvfølgelig rigtig glad for at være tilbage og få nogle minutter, siger han.
Vejen til spilletid er hård i den tyske klub, hvor David Raum sidder tungt på pladsen som venstrekant. Her har Robert Skov spillet størstedelen af sine kampe i Tyskland, selvom han i FC København bombede mål ind fra modsatte side. Lige nu handler det om at få spilleminutter, og i jagten på dem har han en klar ambition.
– For mig handler det også om at komme igang igen og vise hver uge, at jeg er klar, så træneren og klubben kan stole på mig igen efter en lang skadesperiode.
25-årige Robert Skov har blot spillet ti kampe i denne sæson og leveret to oplæg. Han har kontraktudløb med Hoffenheim i 2024, men fokuserer først og fremmest på at komme tilbage til topniveauet igen.
– Som udgangspunkt så er jeg glad for at være i Hoffenheim og nu har jeg været skadet i lang tid, så for mig handler det også bare om at komme tilbage og vise, at jeg er klar igen, siger han til TV3 Sport.
Robert Skov skiftede i 2019 FC København ud med Hoffenheim. Her er det siden blevet til 76 kampe, seks mål og 14 assists. Hoffenheim er placeret som nummer otte i Bundesligaen med seks point op til Union Berlin, der lige nu indtager sjettepladsen, som giver adgang til Conference League-kvalifikationen.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Robert Skov. Han sætter også ord på indsatsen mod lørdagens modstander Frankfurt.
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
