Transferstatus på Frederik Winther

Frederik Winther har ikke ligefrem fået oceaner af spilletid i løbet af efteråret, og derfor afvejer man lige nu situationen frem mod transfervinduet i januar.



Frederik Winther har i mere end tre år været på kontrakt i tyske Augsburg, men indtil videre har gennembruddet ladet vente på sig.

Blot syv optrædener for den tyske klub står stopperen noteret for, og i dette efterår har han kun fået en enkelt pokalkamp under bæltet. I sidste uge skrev Kicker, at Frederik Winther kan være på vej væk til januar, da klubben har en overflod af stoppere.

Seks forsvarsspillere råder cheftræner Jess Thorup over, og det er forholdsvist mange, når danskeren efter sin ansættelse er gået over til at spille med fire mand nede bagved.

Derfor venter der i den nærmeste fremtid nogle snakke mellem Frederik Winther, hans bagland og Augsburg om fremtiden. Det fortæller hans agent Niclas Jensen til Tipsbladet.

– Han er egentlig meget tæt på holdet. Stopperne er meget tæt på hinanden rent kvalitetsmæssigt, men man vil jo gerne være ham, der spiller, i stedet for at få af vide, at man er tæt på. Det får man ikke mange kampe af, så vi har egentlig aftalt, at vi ser på det, når efterårssæsonen er færdigspillet.

Frederik Winther var i foråret udlejet til Brøndby IF med stor succes, men efter returen til Augsburg har uheldene forhindret ham i at tage det næste skridt i Tyskland.

– Han har været lidt uheldig med noget timing, nogle småskader og en visdomstand de seneste måneder. Det er klart, at det ikke helt er gået, som man havde håbet på. 

Forsvarsspilleren har halvandet år tilbage af sin aftale med Augsburg, og af den grund kan man godt væbne sig med tålmodighed og tro på chancen. Omvendt kan han heller ikke bruge resten af kontraktlængden på at få splinter i røven.

Selvom spilleminutterne i Tyskland er udeblevet, så fortalte Frederik Winther på Brøndbys træningslejr i februar, at han har har lagt på flere steder i Augsburg.

– Jeg har udviklet mig rigtig meget i det halvandet år, jeg har været i Augsburg. Jeg har blandt andet taget ti kilo på, hvilket har hjulpet rigtig meget på mit spil. Jeg har fået en masse erfaring under træning og i kamp, de gange jeg har fået muligheden, sagde han til Tipsbladet.

Frederik Winther, 22 år, nåede 12 Superliga-starter under forårets lejeophold i Brøndby IF. I sommeren 2025 har forsvarsspilleren kontraktudløb med Augsburg.





Revser Brøndby-profil: Det er uklædeligt




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Skuffelse for Eriksen i debut



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring

Endelig – første gang i fem måneder

‘Det var aldrig sket i Champions League’

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

David Nielsen: – Det er et helvede

Jan Mølby revser: ‘Latterligt!’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

‘I elsker det jo – I skal ikke brokke jer’

Lyngby stryger til tops efter trænerskifte

Mareridtskamp af FC København-stjerne

Stikker til FC København-ledelsen 

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Rodrigo Huescas vækker opsigt i Champions League

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

– Vi havde ikke fået den bedste udgave af Dolberg

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Lover FCK-modstander nye biler ved sejr



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Skidt, Holger Rune!

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Randers FC – FC Nordsjælland

Dansk tennis-ydmygelse

– Jeg vil vinde Champions League

VAR-drama og straffespark: AGF på førstepladsen

Krise i danskerklub – panikstemning på stadion

LIVE: AGF slår Brøndby

Nedtur: Dolberg skadet i comeback

Kæmpe magtdemonstration

EM-guld: Kæmpe dansk magtdemonstration

Farligt vejr truer – brag udsat

Bizar sag i Norge: Jeg var bare på joggingtur

VM-form: Mattias Skjelmose med fint resultat

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Neestrup skifter tre mand

VIDEO: Målene vælter ind i Vejle

VIDEO: Isoleret i bunden? Her kommer Vejle bagud

Niels Frederiksen jubler: Han er et klubikon!

Viborg-spillers familie kom grædende ned på banen

– Vi skal bare mose dem!