Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

RB Leipzig-direktør Marcel Schäfer fastslår over for Tipsbladet, at Yussuf Poulsen har sikret sig evig legendestatus i klubben.



En æra er forbi.

Yussuf Poulsen har tilbragt 13 år i RB Leipzig, men nu er det slut for den danske landsholdsspiller, der søndag skrev under med Hamburger SV.

Da Yussuf Poulsen kom til RB Lepizig i 2013, lå klubben i Tysklands tredjebedste række. Nu er det en klub, som spiller med i toppen af Bundesligaen og for blot et par sæsoner siden var i semifinalen i Champions League. Hele den rejse har Yussuf Poulsen været med på, og undervejs har han spillet 425 kampe.

Nu er det slut, og danskeren efterlader sig et uudsletteligt aftryk i RB Leipzigs historie, fastslår sportsdirektør Marcel Schäfer.

– Han var en fabelagtig spiller og den bedste ambassadør for RB Leipzig, man overhovedet kunne forestille sig. Vi har sagt farvel til en fantastisk spiller, men et endnu bedre menneske, siger Marcel Schäfer til Tipsbladet.

– Det er hårdt at sige farvel til en person som Yussuf, men vi har haft en meget ærlig dialog hele vejen igennem – både hvad angår buddet fra HSV, men også om hans fremtidige rolle her i klubben. Det var med nok medvirkende til, at Yussuf nåede frem til den beslutning, at han har haft 13 næsten perfekte år i RB Leipzig, men nu er tiden inde til at prøve noget nyt.

– Det har været en fantastisk historie med RB Leipzig og Yussuf Poulsen – det er lige før, at der er nogen, der bør lave en film om det.

Tid til forandring

Det er meget usædvanligt, at en spiller bliver hængende i den samme klub i næsten hele karrieren – især når der er tale om en klub, der tilhører verdenstoppen.

– Det er en helt særlig case. 13 år taler for sig selv, og det har været win-win for begge klubber. Han kom som ung spiller på et meget tidligt stadie i den her klubs historie, men begge parter har virkelig nydt godt af hinanden og er vokset sammen. Meget mere kan man ikke ønske sig, siger Marcel Schäfer.

Til sidst måtte begge parter dog erkende, at der ikke var mere sand tilbage i timeglasset.

Var Yussuf Poulsen blevet i RB Leipzig, havde den kommende sæson med al sandsynlighed kun budt på meget lidt spilletid.

– Vi kommer til at gøre nogle ting anderledes fremover. På et tidspunkt er tiden inde til forandringer, og for os er tiden nu. Det havde vi en helt åben og ærlig dialog med Yussuf om, siger sportsdirektøren.

Tyske medier har beskrevet, at RB Leipzig har givet Yussuf Poulsen et gyldent håndtryk i forbindelse med afskeden.

Danskeren går så meget ned i løn i Hamburger SV, at RB Leipzig gik med til at kompensere angriberen for at give afkald på rigtig mange millioner i det sidste år af kontrakten. Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger, men de økonomiske detaljer i aftalen ønsker Marcel Schäfer ikke at komme nærmere ind på.

Han fastslår dog:

– Det er selvfølgelig noget nemmere at indgå sådan en aftale, som den vi har gjort, når det omhandler en klublegende som Yussuf, slutter sportsdirektøren for RB Leipzig.

Yussuf Poulsens nu tidligere klub.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år