Parkerer ikke bussen: Kunne bare blive hjemme så

Jess Thorup har ingen planer om at stille sig langt tilbage mod Dortmund.



Augsburg kæmper med om de europæiske pladser i Bundesligaen i denne sæson, men i deres to seneste kampe er det blevet til et nederlag på 1-3 til Frankfurt og 0-3 til Werder Bremen.

Nu venter et opgør mod Dortmund, der kommer til kampen lige efter, at de har slået den franske storklub Paris Saint Germain i Champions League.

Her venter der et returopgør i næste uge, og derfor forventer Augsburgs danske cheftræner Jess Thorup, at der vil blive foretaget en del udskiftninger i startopstillingen, så de kan holdes friske.

– Hvis ikke alle 11, så mange spillere. De kunne spille med to forskellige hold, begge ville være i toppen af tabellen, fortæller Thorup, som har en helt klar opfattelse af, hvordan de selv skal gå ind til kampen:

– Vi rejser derhen for at vinde. Hvis vi tager til Dortmund for at parkere bussen foran vores mål, kan vi lige så godt blive hjemme, lyder det fra Augsburg-træneren.

Til kampen ser det desuden ud til, at der overvejes ændringer i Thorups egen opstilling, og han er ikke i tvivl om, hvad han regner med at se til den kommende kamp.

– Meget mere end jeg så sidste lørdag, fortæller Jess Thorup.

Lige nu er Augsburg ét point fra syvendepladsen, som giver adgang til Conference League. Der mangler tre kampe af den bedste tyske række i denne sæson, hvor også Stuttgart og Leverkusen venter. Dermed er det en hård afslutning, der venter for dem.

Hvis Leverkusen vinder pokalfinalen mod Kaiserslautern, så vil ottendepladsen give adgang til Conference League.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub