Wind og Lindstrøm brillerer i Bundesligaen

Jesper Lindstrøm lavede et solomål, Jonas Wind scorede to gange, og Marcus Ingvartsen omsatte et straffespark.



Danskerne i Bundesligaen er kommet godt ud efter vinterpausen og har fundet vej til målet.

Lørdag eftermiddag var fire af de i alt 19 mål, der blev scoret i kampene med kampstart 15.30, sat ind af en dansker. Jesper Lindstrøm og Marcus Ingvartsen scorede en gang hver, mens Jonas Wind tegnede sig for to kasser. Alle fire danskermål blev sat ind i første halvleg.

Flottest var Jesper Lindstrøms kontrascoring for Frankfurt midt i første halvleg. Danskerens mål grundlagde sit holds 3-0-sejr hjemme over bundproppen Schalke 04, så Frankfurt nu er nummer to i Bundesligaen.

Lindstrøm tog et dybt løb og fik bolden et par meter inde på Schalkes banehalvdel. Han drev den selv ned mod feltet, driblede igennem benene på sin oppasser og bankede bolden over i den modsatte side af målet. Det var Lindstrøms syvende bundesligamål i sæsonen.

I kampens slutfase lagde Lindstrøm op til Frankfurts 2-0-mål.

I Wolfsburg var Jonas Wind på pletten to gange. Angriberen gjorde det til 2-0 og 3-0 i Wolfsburgs 6-0-hjemmesejr over Freiburg.

Den danske angriber var også involveret i sit holds første mål, da han med en stærk aktion på midten af banen gjorde plads til Patrick Wimmer, som åbnede målscoringen.

Siden fulgte Wind selv op med to scoringer inden pausen. I det 27. minut var danskeren på det rette sted, så han tæt under mål kunne sætte hovedet på og styre bolden i nettet.

Ti minutter senere kom han først på et afrettet indlæg og øgede føringen til 3-0. Det var danskerens tredje ligamål i sæsonen. I anden halvleg havde Wind tredjesidste fod på 4-0-målet, inden danskeren blev skiftet ud.

Marcus Ingvartsen kom også på måltavlen i Mainz' udekamp mod Stuttgart. Kort før pausen udlignede han til 1-1 på straffespark, og kampen endte med de samme cifre.

Robert Skov måtte nøjes med en assist for Hoffenheim, som tabte 1-3 ude til Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål. Undervejs i opgøret fik Kasper Dolberg debut for Hoffenheim.

Oliver Christensen måtte hive bolden ud af nettet tre gange, da Hertha Berlin tabte 1-3 til bundrivalen Bochum.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge