Wind og Lindstrøm brillerer i Bundesligaen

Jesper Lindstrøm lavede et solomål, Jonas Wind scorede to gange, og Marcus Ingvartsen omsatte et straffespark.



Danskerne i Bundesligaen er kommet godt ud efter vinterpausen og har fundet vej til målet.

Lørdag eftermiddag var fire af de i alt 19 mål, der blev scoret i kampene med kampstart 15.30, sat ind af en dansker. Jesper Lindstrøm og Marcus Ingvartsen scorede en gang hver, mens Jonas Wind tegnede sig for to kasser. Alle fire danskermål blev sat ind i første halvleg.

Flottest var Jesper Lindstrøms kontrascoring for Frankfurt midt i første halvleg. Danskerens mål grundlagde sit holds 3-0-sejr hjemme over bundproppen Schalke 04, så Frankfurt nu er nummer to i Bundesligaen.

Lindstrøm tog et dybt løb og fik bolden et par meter inde på Schalkes banehalvdel. Han drev den selv ned mod feltet, driblede igennem benene på sin oppasser og bankede bolden over i den modsatte side af målet. Det var Lindstrøms syvende bundesligamål i sæsonen.

I kampens slutfase lagde Lindstrøm op til Frankfurts 2-0-mål.

I Wolfsburg var Jonas Wind på pletten to gange. Angriberen gjorde det til 2-0 og 3-0 i Wolfsburgs 6-0-hjemmesejr over Freiburg.

Den danske angriber var også involveret i sit holds første mål, da han med en stærk aktion på midten af banen gjorde plads til Patrick Wimmer, som åbnede målscoringen.

Siden fulgte Wind selv op med to scoringer inden pausen. I det 27. minut var danskeren på det rette sted, så han tæt under mål kunne sætte hovedet på og styre bolden i nettet.

Ti minutter senere kom han først på et afrettet indlæg og øgede føringen til 3-0. Det var danskerens tredje ligamål i sæsonen. I anden halvleg havde Wind tredjesidste fod på 4-0-målet, inden danskeren blev skiftet ud.

Marcus Ingvartsen kom også på måltavlen i Mainz' udekamp mod Stuttgart. Kort før pausen udlignede han til 1-1 på straffespark, og kampen endte med de samme cifre.

Robert Skov måtte nøjes med en assist for Hoffenheim, som tabte 1-3 ude til Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål. Undervejs i opgøret fik Kasper Dolberg debut for Hoffenheim.

Oliver Christensen måtte hive bolden ud af nettet tre gange, da Hertha Berlin tabte 1-3 til bundrivalen Bochum.

/ritzau/






I angreb: ‘De gør sig selv til grin’




► LIVE

LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

FC København bekræfter transfer

Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Brøndby IF – Lyngby BK

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Randers FC – Viborg FF

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler

– Er det Alt for damerne, det her!?

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Føler intet pres fra sin FCM-forgænger



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se Aston Villa mod Brentford

Hvidovre stikker fra Vejle

Her kan du se FC Barcelona mod Getafe

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Opkald ændrede alt: Måtte haste til lufthavnen

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter