Davy Klaassen havde netop lagt sig til rette på sofaen med sin Playstation-controller i hånden og den tanke i hovedet, at han ikke ville få lov til at spille Champions League-kampen mod FC Midtjylland tirsdag aften.
Men så ringede Ajax og bad ham komme af sted. Han og reservemålmand Maarten Stekelenburg fløj med et lille privatfly til Danmark. Han ankom til MCH Arena så sent, at han fik holdmødet før kampen med.
– Vi ringede så sent til Davy Klaassen, at han end ikke havde tid til at komme forbi hotellet. Han kunne kun høre taktikmødet på sin telefon på vej herhen, fortalte cheftræner Henk Ten Hag ifølge VoetbalPrimeur efter kampen.
Selv om Klaassen altså lige nøjagtig nåede at ankomme inden kampstart, satte Ten Hag ham først på banen fra anden halvlegs start. Han havde nemlig allerede lovet Jurgen Ekkelenkamp, at han ville start inde.
Læs også:Kenneth Perez om FC Midtjylland: Det er ikke noget vidunderhold
Davy Klaassen indrømmede da også efter 2-1-sejren, at han ikke var lige så grundigt mentalt forberedt, som han normalt er.
– Det var vanvittigt. Jeg lå på min sofa og spillede Playstation og fik et opkald. På en måde var jeg klar, men ikke som normalt selvfølgelig. Det var en skør forberedelse, men jeg havde det faktisk godt, da jeg kom. Det føltes fint, og træneren spurgte, om jeg var klar, og jeg sagde ja.
Det tydede ellers på, at Klaassen, André Onana, Dusan Tadic, Ryan Gravenberch, Zakaria Labyad og Maarten Stekelenburg ville misse kampen, fordi de testede positive for coronavirus dagen før. De nåede dog at fremvise en ny negativ test hver især, men for særligt to af dem kom beskeden altså så sent, at de først rejste til Danmark på kampdagen.
Forvirringen ødelagde Henk Ten Hags planlægning.
Læs også:Priske om tidligt Ajax-mål: Det er utilgiveligt
– Man er nødt til at håndtere det og tænke i forskellige scenarier. Hvad kan der ske? Vi arbejder med fodboldprincipper, og så er det nemt, for alle spillere i vores trup ved, hvad de skal gøre. Selvfølgelig kan der være forskel på kvaliteten, når en spiller afløser en anden. Men i sidste ende var næsten alle spillere tilgængelige, selv om Maarten Stekelenburg og Davy Klaassen kom i sidste øjeblik, sagde cheftræneren.
– Det er en skør situation. Det er et problem for fodbold. Vi skal først og fremmest være glade for, at vi stadig spiller fodbold. Det er meget vigtigt, at vi kan fortsætte. Det er det primære.
– Men der er procedurer og regler, som vi er nødt til at efterleve. For eksempel testning. Hvis man så mangler spillere på grund af formentlig et falsk resultat af en test, er det svært at håndtere. Det er ikke første gang, vi har haft de her problemer, men denne gang var det rigtig mange. Så må man tage højde for forskellige scenarier, når man går ind til en Champions League-kamp.
Beskeden fra både Henk Ten Hag og Davy Klaassen er, at de positive coronatests var falske positive.
Læs også:Sviatchenko efter Ajax-nederlag: Vi har meget ære af kampen
Læs også:Dreyer om Champions League-scoring: En drøm
Læs også:Analyse: Ikke rimeligt at håne FC Midtjylland med AaB og FCK’s CL-succes
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
