Bitter Klopp efter Anfield-nedtur: Tillykke til jer

Jürgen Klopp brokkede sig efter nederlaget til Atalanta igen over det travle kampprogram.



Liverpool tabte onsdag med 2-0 til Atalanta på Anfield, og ifølge Jürgen Klopp var der tale om ‘et fortjent nederlag’. 

De engelske mestre bankede Bergamo-klubben med 5-0 i den omvendte kamp for tre uger siden, men onsdag formåede hjemmeholdet ikke engang at præstere en afslutning indenfor rammen. 

Scoringer af Josip Ilicic og Robin Gosens i anden halvleg afgjorde dermed opgøret, og med Atalantas sejr står både Liverpool, Atalanta og Ajax med gode chancer for at gå videre fra gruppen, hvor FC Midtjylland stadig ikke har formået at hente et eneste point. 

– Det var ikke en god kamp. For begge hold. Der blev ikke skabt meget, indtil de scorede målene. Et fortjent nederlag i en svær kamp. Dommeren fløjtede ikke meget, og det gjorde det endnu sværere for begge hold. Det var utroligt intenst, og man har brug for nogle pauser, lød det ifølge BT Sport fra Klopp. 

Revser tv-station
Jürgen Klopp rasede samtidig mod tv-stationen, der stod for interviewet efter kampen, nemlig engelske BT Sports. Tyskeren, der tidligere har brokket sig over tv-stationerne, er træt af det komprimerede kampprogram, der betød, at stjerner som Roberto Firmino, Andy Robertson, Fabinho og Diogo Jota startede på bænken mod Atalanta. 

– Vi havde øjeblikke, men ingen rigtige chancer. Det ville kunne ske for andre hold. I beder os spille på lørdag klokken 12.30, hvilket nærmest er kriminelt. Det har intet med resultatet at gøre, men tillykke til jer. Opadvendt tommelfinger, ingen skader. Vi klør på. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’