Brian Priske åbner op for planen mod Slavia Prag

Det bliver nogle af de samme byder, som mod Young Boys, som FC Midtjylland vil finde frem i værktøjskassen mod Slavia Prag tirsdag aften.



FC Midtjylland går tirsdag aften på banen i den første af to playoff-kampe om at komme med i gruppespillet i Champions League. Det sker mod de tjekkiske mestre fra Slavia Prag, og her forventer FCM-cheftræner Brian Priske en hård kamp.

Det fortæller han i et interview på FC Midtjyllands officielle hjemmeside.

Han tror dog alligevel på, at midtjyderne kan byde tjekkerne op til dans, men det kommer også til at kræve noget fra FCM-mandskabet, påpeger han. Dog har han set, at det kan lade sig gøre, da de slog schweiziske Young Boys i den seneste kvalifikationsrunde med 3-0 efter en stærk anden halvleg.

Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland

Den halvleg vil han særligt gerne tage med til kampen i den tjekkiske hovedstad.

– Det er noget af den intensitet, som vi fik ind i anden halvleg, hvor vi matcher dem fysisk og tempomæssigt. Der kom lidt mere fart i vores spil. Også på bolden og med nogle gode løb, fortæller Priske.

Han peger endvidere på, at når de danske mestre skal møde hold som Young Boys og Slavia Prag, så er det hold, som er vant til at spille i et højere gear end dem selv. Det var i hvert fald tilfældet i første halvleg mod Young Boys, og han afviser ikke, at det også er sådan for Slavia.

Læs også:Hård kritik af Slavia Prags bagmænd før FCM-brag: Det er værre end i Qatar

– Vi brugte lige de første 45 minutter på at vide, hvad det egentlig var. Det bliver det samme aspekt mod Slavia. Der bliver fuld skrald på og nogle dygtige spillere. Det skal vi kunne matche, og det tror jeg også på, at vi kan. Jeg tror på, at vi kan komme til at gøre det svært for dem. Vi skal være tro ved os selv, og jeg forventer at se de dyder, som vi har, siger FC Midtjylland-træneren.

Kampen mellem Slavia Prag og FC Midtjylland spilles tirsdag klokken 21, og den bliver sendt direkte på TV3+.

Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Læs også:Optakt: Slavia Prag – FC Midtjylland




Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber ind i Barcelona

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Portugal – Usbekistan

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Schweiz – Canada

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia