Champions League: Leipzig eller PSG skriver historie og kan sætte rekord

Vi er klar med optakts-nedslag til tirsdagens brag mellem Leipzig og PSG i Champions League-semifinalen.



Leipzig skabte en mindre overraskelse, da det tyske hold i kvartfinalen nedlagde Atletico Madrid med 2-1 på Tyler Adams sene scoring. Nu gælder det mødet med mægtige PSG, der var på halen mod Atalanta men med to lynscoringer i kampens døende minutter vente et truende nederlag til sejr på målene fra Marquinhos og Choupo-Moting.

Med to offensivt indstillede hold er der nu lagt op til et brag tirsdag aften, når den første Champions League-finalist skal findes. 

Vi er klar til tirsdagens største kamp med 12 optakts-nedslag – leveret i samarbejde med spilxperten.com

– Mødet er det første betydende imellem de to klubber.

– Både PSG og Leipzig jagter deres første Champions League-finale (inkl. Europa Cup for mesterhold) nogensinde. Leipzig vil blive det syvende tyske hold til at nå en finale, imens PSG vil blive det første franske hold siden Monaco nåede finalen i 2003/04.

– PSG er gået videre fra samtlige knockout møder med tyske hold i de europæiske turneringer League-historien og nedlagde også Borussia Dortmund i ottendels-finalen i denne sæson.

– PSG er nået frem til Champion League-semifinalen for første gang siden 1994/95, hvor det blev til samlet 3-0-nederlag til AC Milan. Kun et af de syv franske hold, der tidligere er nået til en CL-semifinale, har booket en billet til finalen – Monaco tilbage i 2003/04

– PSG har scoret i de seneste 33 Champions League-kampe, hvilket bare er en kamp fra rekorden, der indehaves af Real Madrid med mål i 34 CL-kampe i træk. (2011-14). Det seneste hold, hvor PSG ikke kom på måltavlen var mod Manchester City tilbage i april 2016, hvor det engelske hold gik videre til semifinalen.

– Leipzig er ubesejret i de seneste syv Champions League-kampe – fem sejre og to uafgjorte.

– Leipzigs Marcel Sabitzer har været involveret i seks mål i hans seneste seks CL-kampe – fire mål og to assists og lagde også op til Leipzigs første mål mod Atletico Madrid i kvartfinalen.

– Leipzigs træner Julian Nagelsmann er bare 33 år og kan blive den yngste manager til at føre sit hold i en Champions League-finale. Rekorden tilhører Didier Deschamps, der var 35 år, da han Monaco-træner i 2004.

– Neymar er Champions Leagues assists-konge med 23 oplæg til scoringer, og var da også igen i oplæggerens rolle, da PSG udlignede mod Atalanta i kvartfinalen.

– PSG’ Kylian Mbappé har været direkte involveret i 10 mål i otte Champions League-kampe i denne sæson – fem scoringer og fem assists. Hurtigløberen holder et imponerende snit, da han i denne sæson har været involveret i et PSG-mål hvert 48 spillede minut.

– Leipzig har står foran deres blot 10 knockout-kamp i en europæisk turnering. Af de ni første, er det seks endt med sejr og kun to med nederlag.

– PSG har bare tabt to gange i holdets seneste 16 Champions League-kampe – 11 sejre, tre uafgjorte.





Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’


Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Legende revser Højlund-beslutning

Hylder Christian Eriksen

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Peger på særligt problem fra dag ét

Medie: Kæmpeklub i Parken

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

FCK-stjernes video går viralt

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Højlund jubler over landstrænerens plan

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

‘Hvad fanden er det!?’

Chokerede spillerne kort før kampstart

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Reagerer på kæmpe nedtur

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Bischoff udpeget til nøgleposition

Stjerne ude på ubestemt tid

Profil afviste Benfica og Sporting for Danmark

Fyret efter fiasko

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Medie rangerer Norge over Danmark

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’

Offensiv udmelding

Afvist af dansker: Nu går storklub efter Solskjær

Tottenham forfremmer dansker til toppost