Det udviklede sig til en veritabel skandale, da spillerne fra Istanbul Basaksehir og Paris Saint-Germain tirsdag aften udvandrede fra Champions League-opgøret mellem dem. Men en dansk dommer ville ikke have gjort, som den rumænske fjerdedommer gjorde, lyder det fra dommernes formand over for Jyllands-Posten.
Fjerdedommer Sebastian Coletscu omtalt Basaksehirs assistenttræner Pierre Webo som “ham den sorte” eller “den sorte derovre”. Ifølge den rumænske journalist Emanuel Rosu sagde han “ala negru”, den sorte.
Det var det, der blandt andet fik Demba Ba til at skælde fjerdedommeren ud og spørge, hvorfor han fandt det nødvendigt at bruge Webos hudfarve til at identificere ham. Ba mente ikke, at Coletscu ville kalde en hvid person “ham den hvide”.
Læs også:Tyrkiets præsident langer hårdt ud efter racistiske bemærkninger i PSG-brag
I Danmark gør dommerne meget ud af at klæde sig bedst muligt på, når de skal kommunikere. Især når der er en sprogbarriere at overvinde.
– I Danmark ville man aldrig bruge hudfarve til at identificere en spiller eller en træner. Man bruger som udgangspunkt spillernes numre eller peger dem ud. Jeg har ikke oplevet, at man f.eks. har sagt ”den mørke derovre”, når man skal udpege en spiller. Det ligger meget fjernt for dommerne, så det er egentlig ikke så stor en del af træningen, siger Michael Johansen, formand for dommerudvalget i DBU, til Jyllands-Posten.
Læs også:Afbrudt Champions League-brag spilles færdig onsdag
– Vi siger ikke, hvilke ord dommerne ikke må bruge, men vi rådgiver dem til, hvordan man kan holde en ordentlig og respektfuld tone.
Han understreger, at han ikke selv har hørt, hvis kollegaen Coletscu præcis sagde. Det kan dog høres i videoen i toppen af denne artikel.
Kampen mellem Basaksehir og PSG blev ikke genoptaget tirsdag aften, men skal i stedet gennemføres onsdag eftermiddag. Fra det 14. minut, som var det tidspunkt, den blev afbrudt.
Læs også:Stor racisme-skandale: Spillerne har forladt banen i Champions League
Læs også:Nedtur for United: Yussuf Poulsen og Leipzig sender Solskjær ud i mørket
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Historisk dansker imponerer italienske klubber
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
