Fortællingen om David og Goliat er en meget passende start på denne artikel.
Det er nemlig historien om de ungarske mestre Ferencvaros, der med tonstunge lønninger og vidtrækkende ambitioner måtte se sig slået af miniputten KÍ Klaksvik fra Færøerne i første runde af kvalifikationen til Champions League.
På Færøerne spillede holdene uafgjort, og onsdag skulle det hele afgøres på Groupama Arena i Budapest.
Ferencvaros var på forhånd udråbt til kæmpe favoritter, men nogle gange er fodbold svært at forudse, og så er det David, der besejrer Goliat. KÍ Klaksvik leverede sensationen stik mod alle odds med en sejr på 3-0.
Danske Claes Kronberg startede opgøret for KÍ og blev udskiftet til klapsalver fra Ferencvaros-tilhængerne i overtiden. Det var i sandhed en magisk aften i Ungarn, som han dagen derpå fortæller om til Tipsbladet.
– Vi er trætte nu, da det blev en lang aften i går. Vi fik lov til at fejre det, da det var den største kamp i klubbens historie, så vi var alle sammen glade. Vi fik da lidt med nogle procenter i, og så fik vi fejret det på hotellet bagefter, så det var en god aften.
KÍ Klaksvik leverede deres livs kamp, hvor tæt på hele holdet løb rundt med krampe mod kampens afslutning. På et straffespark, efter et højt pres og et målmandsdrop scorede færingerne deres tre mål, inden de kunne kaste sig i græsset med strakte arme.
– Der var ekstase, da kampen blev fløjtet af. Der væltede bare en masse følelser ud, da det stod klart, at vi havde vundet 3-0 mod et af de bedste hold i kvalifikationen. Det var en vild fornemmelse. siger Claes Kronberg og tilføjer.
– Da jeg blev skiftet ud, der kunne jeg høre og se, at de [Ferencvaros’ fans, red.] klappede af mig. Det var en ret vild oplevelse. De klappede også af os efter kampen. Det har nok også været lidt hånlige klap mod deres egne spillere. Vi kunne også se efter kampen, at der var mange af deres fans, som stod og ventede på, at deres bus kørte.
At klubben og dens tilhængere ikke er tilfredse med det overraskende exit har dagen derpå fået konsekvenser for Ferencvaros-træner, Stanislav Cherchesov, der fik sparket. Han har ellers ført klubben til masser af succes de seneste sæsoner.
Han kunne dog ikke få sit mandskab til at knække KÍ, som alle havde dømt ude på forhånd.
– Det er en mental ting, det her med, at ingen rigtig tror på en og forventningen er, at man skal ryge ud. Det handler om at finde en motivation i det. Før kampen hørte vi også, at de allerede havde booket hotel i Göteborg [til næste kvalifikationsrunde, red.], så i deres hoveder var de nærmest allerede videre. Vi kunne godt mærke efter den første kamp, at de var nervøse, fordi vi også skabte store chancer. Så vi vidste godt, at der lå muligheder til os.
I anden kvalifikationsrunde møder KÍ Klaksvik de svenske mestre BK Häcken, og det bliver en mindst lige så svær opgave. 36-årige Claes Kronberg glæder sig til mødet og at se en god ven fra de gamle dage i Alliancen.
– Jeg spillede jo med Mikkel Rygaard dernede, så det er fedt at se, at han har fundet en god form i sine lidt senere år. Det bliver sjovt at skulle spille mod ham, og det er kun fedt at se, at det går ham godt.
32-årige Mikkel Rygaard er en af BK Häckens absolutte profiler, der hjalp klubben til et svensk mesterskab i sidste sæson. I første kvalifikationsrunde til Champions League besejrede svenskerne New Saints.
Nu venter Claes Kronberg og hans KÍ-mandskab, hvor den tidligere Brøndby-spiller Patrick Da Silva, som kom ind og fik det sidste kvarter på banen mod Ferencvaros, også spiller.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER