Lidt hyklerisk, Pep? Spillerkøb for 7 milliarder

Manchester Citys træner har flere gange kritiseret priserne på transfermarkedet, men er det ikke hans egen klub, der sætter tempoet, spørger Tipsbladet Prints chefredaktør.



Hvad koster det at skrue et hold sammen, der igen og igen når langt i Champions League og er favorit til Premier League-titlen?

Det har Manchester City arbejdet på at finde ud af, siden klubben blev købt af Abu Dhabi i 2008.

Og den dag, man vinder Champions League, er der ikke flere betydningsfulde trofæer tilbage, der mangler i klubbens pokalskab.

Men dyrt, det har det været.

Klubbens cheftræner og manager Josep Guardiola har ellers ved flere lejligheder kritiseret prisniveauet på transfermarkedet.

Men med tanke på, at Citys 22 vigtigste førsteholdsspillere lige nu har kostet syv milliarder kroner alene i transfers, som Tipsbladet fortalte om i sidste fredags trykte udgave, er der mere end et stænk af hykleri over Guardiolas irritation over priserne på markedet.

– Det har nogle gange været lidt sjovt, når man gennem årene har hørt Josep Guardiola tale om, hvor dyrt det er at være på transfermarkedet. Det har nogle gange været lidt urimeligt, har vi skullet forstå.

– Men vi må bare sige, at det er et af de dyreste hold i verdenshistorien. Et hold, der har kostet omkring syv milliarder kroner, siger Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen. 

Manchester City sættes i disse dage kraftigt i forbindelse med Erling Haaland, der med agentbetalingerne til Mino Radiola og faren Alf Inge Haaland hurtigt kommer til at koste en milliard kroner før løn og signon fee til angriberen selv.

Se hele listen med prisen på Manchester Citys 22 vigtigste spillere i videoen i toppen af denne artikel.

Læs mere om Manchester Citys interesse for Erling Haaland i denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til storklub?

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!