Erling Haaland har formentlig blot meget få kampe tilbage i Borussia Dortmund-trøjen, idet den norske bomber forventes at forlade Bundesliga-klubben på sommerens transfermarked.
Og ifølge BBC Sport-eksperten Guillem Balague tyder alt nu på, at Erling Haaland kommer til at tørne ud for Manchester City i næste sæson.
– Det er min fornemmelse, at han ender i Manchester City. Der er ingen aftale endnu, men de er meget tæt på, lyder det således, ifølge BBC Sport, fra Balague.
Ifølge BBC Sport talte Manchester City, Real Madrid og FC Barcelona alle med Erling Haaland, der først udelukkede sidstnævnte, hvorefter Karim Benzemas utrolige form tilsyneladende har overbevist nordmanden om, at de kommende år ikke skal tilbringes i den spanske hovedstad.
– Haaland har i et stykke tid vidst, hvad Real Madrid, Manchester City og de andre tilbyder. Men det er de to klubber, der er tilbage. Der er sket noget i de seneste par uger, noget der hedder Benzema, og som har fået Haaland til at tænke ‘ved du hvad, jeg kan tage til Madrid om to eller tre år’. Og det var i øvrigt også det tilbud, City har præsenteret ham for, siger Guillem Balague.
– Det var ikke blot det økonomisk mest attraktive tilbud. De sagde også ‘du er ung, bliv hos i to eller tre år, vi skal nok bruge dig ordentligt, og i mellemtiden løber Real Madrid ingen vegne’.
Ifølge Balague er det Karim Benzemas forrygende niveau, der blokerer for, at Erling Haaland rykker til Real Madrid.
– Haaland ville være Real Madrid-spiller, hvis Benzema ikke var der. Attraktionen ved Real Madrid, og jeg vil egentlig også tilføje Barcelona, går langt ud over de penge, som Manchester City kan tilbyde, siger Balague således.
Ifølge Guillem Balague overvejer Pep Guardiola at tage et år mere i Manchester City, hvis det lykkes den engelske storklub at hente Erling Haaland. Guardiolas nuværende kontrakt udløber i 2023.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED