‘Et eventyr’ – men Basel har problemer før FCK

Basel har flere problemer forud for kampene mod FCK, lyder det fra en schweizisk journalist.



FC København møder onsdag aften FC Basel i den første af to kampe om en plads i Champions Leagues ligafase, og for schweizerne vil det være kulminationen på en kæmpe optur over det seneste år. 

For mens FC Basel vandt det schweiziske mesterskab hvert år fra 2010 til 2017 og oftest også gjorde fin figur i Champions League, har de seneste år været magre for klubben.

Ja, så sent som i forrige sæson flirtede klubben endda med nedrykning i Schweiz. 

Men siden sidste sommer – nærmere bestemt siden den 16. august 2024 – har klubben befundet sig på en lang optur. Den dag vendte schweiziske superstjerne Xherdan Shaqiri nemlig hjem til FC Basel efter en årrække i udlandet hos klubber som Bayern München, Inter, Liverpool og flere. 

Det har jo været et eventyr, efter at han kom tilbage. Det var en stor overraskelse, at han kom tilbage, og da han så kom tilbage, fortalte han fansene, at han ville vinde titler, og de var meget oppe at køre. Men efter den foregående sæson, hvor de kortvarigt kæmpede for at undgå nedrykning, blev det ikke taget seriøst, siger Lucas Werder, der er journalist på Blick, til Tipsbladet. 

– Men så præsterede han overraskende godt. Han var involveret i 43 mål i 39 kampe. Det var en fantastisk sæson, og han var holdets vigtigste spiller. 

Og med en Xherdan Shaqiri i topform vandt FC Basel både det schweiziske mesterskab og pokaltitlen, hvorfor de nu står og kæmper med FC København om en plads i Champions League. 

Har flere problemer

I denne sæson har Xherdan Shaqiri imidlertid ikke imponeret i ligeså høj grad som i sidste sæson, lyder det.  

– I år er han ikke i topform endnu. Han brokker sig en del på banen, fordi modstanderne er lidt hårde ved ham, men han har også alligevel leveret mål og assister. Til gengæld er det værd at sige, at han – som vi også har set for landsholdet – slår til i de store øjeblikke, siger Lucas Werder. 

Og så står Basel, der mistede cheftræner Fabio Celestini til CSKA Moskva og afløste ham med meget offensive Ludovic Magnin i sommer, med flere andre og større problemer. 

– De havde en overraskende god sæson sidste år, men er startet lidt mere ustabilt i den nye sæson, hvor den nye cheftræner også har sagt, at det ikke har været godt nok med to sejre og to nederlag i ligaen. Jeg mener, at de stadig mangler at forløse deres potentiale. 

– De har mistet en vigtig spiller i Leon Avdullahu, som skiftede til Hoffenheim. Han var en klassisk defensiv midtbanespiller og gav en masse defensiv stabilitet. Den type spiller mangler de lige nu. Jeg har lige skrevet en artikel om deres mangler, og der er defensiv stabilitet en af dem – også særligt ved standardsituationer, hvor de har indkasseret tre mål i sæsonen hidtil. 

Gensyn med Mohamed Elyounoussi

For FC Basel-fansene bliver kampen et gensyn med Mohamed Elyounoussi, der spillede i klubben fra 2016 til 2018 med stor succes.

– Han er stadig husket som en dygtig offensivspiller. Han er ikke en klublegende eller noget, fordi han var her ikke så længe, og han var en ret stille og rolig fyr. Men det er en virkelig god fyr, som fansene vil glæde sig til at se igen, siger Lucas Werder.

– Et andet problem er, at de ikke udnytter deres chancer. De har mange chancer, men de underpræsterer i forhold til expected goals. Det er de største problemer for Basel lige nu. Men hvis den nye træner kan fikse de problemer, vil de nok være favorit til titlen i Schweiz igen. 

Særligt sidstnævnte problem med målscoringen bliver formentlig ikke bedre af, at FC Basel er uden deres næstmest og tredjemest scorende fra sidste sæson mod FCK – nemlig kantspiller Benie Traore, der er skadet, og angriber Kevin Carlos, der er blevet solgt til Nice tidligere i denne uge. 

– FC København er små favoritter

Hvilke forventninger er der til kampen i Schweiz?

– Jeg fornemmer, at folk ikke ved meget om dansk fodbold og FC København her i Schweiz, så det betragtes som en 50/50-kamp. Jeg vil nok sige, at FC København er små favoritter, siger Lucas Werder og tilføjer: 

– Hvis jeg skulle tale med mine kammerater om FC København, ville det nok være om Champions League-præstationerne for to år siden. Der viste de, hvad de var i stand til mod Manchester United og så videre. Men ja, den danske liga følges ikke tæt her i Schweiz. 

Går FC København videre?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

FC København og FC Basel mødes først på sidstnævntes hjemmebane onsdag aften klokken 21.00. Der er returkamp i Parken i næste uge. 







LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Brighton – Liverpool

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

FC København-talent har truffet stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun med dyster spådom

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Færdig? Manchester City har udset afløser

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Vejle Boldklub – OB

Håber på FC København-exit

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

I svime over Morten Hjulmand

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Messi rammer gyldent tal

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Liverpool vender dobbeltopgøret

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet